NIE ZATRZYMUJ JEJ!

Woda to samo dobro. Gdy jednak w organizmie kumuluje się jej nadmiar – nie jest już tak dobrze. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby przeciwdziałania dolegliwości potocznie zwanej zatrzymywaniem wody.

Kiedy możesz przypuszczać, że Twój organizm zatrzymuje wodę? Przede wszystkim, gdy wystąpią obrzęki. Mogą pojawiać się w różnych porach dnia (często nasilają się wieczorem) i różnych miejscach ciała (przede wszystkim nogi, kostki, stopy i dłonie). Dolegliwość może wiązać się także ze wzrostem wagi (średnio ok. 2 kg), zmęczeniem, rozdrażnieniem, wzdęciami, bólami głowy czy problemami z koncentracją.

Organizm zatrzymuje wodę z wielu powodów. Na rozwój dolegliwości mogą mieć wpływ niektóre przyjmowane leki, wahania hormonalne i niektóre choroby (np. choroby nerek i wątroby). Najczęściej jednak winą za jej powstawanie należy obarczyć niewłaściwy sposób odżywiania i brak ruchu. W codziennym menu zatrzymywaniu wody sprzyjają w szczególności: nadmiar sodu i cukru, używki, niedobór potasu, a także – niewystarczające nawodnienie! Bo choć może się to wydawać paradoksalne – im więcej wody pijesz, tym mniej jej zatrzymujesz. O czym pamiętać, by uniknąć dolegliwości związanych z gromadzeniem się wody w organizmie? Z pomocą przychodzi jak zawsze niezawodna (choć przecież wodna) infografika 🙂

nadmiar_wody

Następny artykuł

RODZINNE ROZMOWY…

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.