Jedna rzecz, którą każdy z nas powinien zrobić dla klimatu

Niedawno Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował pierwszą z trzech części swojego najnowszego, szóstego z kolei wielkiego raportu. Po raz pierwszy stwierdzono, że odpowiedzialność człowieka za obecne globalne ocieplenie jest JEDNOZNACZNA (wcześniej określano ją w kategorii procentowego prawdopodobieństwa).

Zmiany klimatu z roku na rok przyspieszają, unaoczniając się w ekstremalnych zjawiskach pogodowych w każdym zakątku świata. Pożary w Turcji, Chorwacji czy Grecji. Najwyższe temperatury w skali pomiarów w Finlandii i Kanadzie. Powodzie w Niemczech i Chinach. W Polsce z jednej strony susza rolnicza, z drugiej – nawalne opady, powodujące powodzie i podtopienia. Problemem staje się więc zarówno niedobór wody, jak i jej (co ważne – tylko chwilowy!) nadmiar…

Czy możemy pomóc klimatowi przez zmianę codziennych nawyków?

Oczywiście konieczne są systemowe rozwiązania, a ogromna odpowiedzialność spoczywa na decydentach i producentach, ale jako konsumenci też mamy coś do zrobienia. Nasze działania mają sens! Indywidualne wybory są często niedoceniane, a jednak mają ogromną moc, bo ich suma może prowadzić do realnych zmian na większą skalę – zgodnie z ideą „myśl globalnie, działaj lokalnie”.

Środowisko jest naszym wspólnym dobrem. Woda, do której codzienny i nieograniczony dostęp wydaje się czymś oczywistym, to cenny zasób i tak musimy ją traktować.

Żeby zapewnić ciągłość dostaw czystej i zdrowej wody, we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym prowadzimy stały i kompleksowy monitoring wód podziemnych, poprzedzony szerokimi badaniami hydrogeologicznymi. Obecnie realizowany jest czwarty etap przedsięwzięcia pod nazwą „Rozwój systemu monitoringu wód podziemnych na obszarze Gdańska, Sopotu i gminy Pruszcz Gdański”, dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Monitoring = woda dla pokoleń!

WŁĄCZ ŚWIADOMOŚĆ

Punktem wyjścia do trwałych zmian jest ŚWIADOMOŚĆ – zwiększenie poziomu wiedzy na temat stanu środowiska naturalnego, występujących w nim zależności i wpływu człowieka. Uznanie kwestii ochrony naturalnych zasobów przez społeczeństwo za ważny problem jest kluczowe, by został on dostrzeżony także przez decydentów.

Na szczęście świadomość ekologiczna Polaków rośnie, o czym świadczą wyniki badań przeprowadzonych dla Ministerstwa Środowiska i Klimatu. Ponad połowa respondentów jako dziedzinę, z którą nasz kraj ma najwięcej problemów, wskazała ochronę środowiska – w tym szczególnie zanieczyszczenie powietrza, gospodarkę odpadami oraz zanieczyszczenie wód.

Troska o środowisko to nie ograniczenie naszych przywilejów, ale racjonalne i odpowiedzialne korzystanie z tego, co to środowisko nam daje. Będąc świadomym konsumentem, zrozumiesz, jak ważny jest UMIAR.

Kupujemy na potęgę – często nie dlatego, że potrzebujemy, ale dlatego, że… możemy.

Producenci co chwilę oferują kolejne artykuły, bez których rzekomo nie sposób się obyć. Odzież produkowana jest coraz taniej i w coraz większych ilościach, podobnie sprzęt RTV i AGD. Częste promocje jeszcze bardziej napędzają konsumpcję. A wraz z nią rośnie emisja CO2, zużycie zasobów naturalnych i produkcja odpadów.

Czy mamy zacząć odmawiać sobie wszystkiego w imię klimatu?

NIE! Nie chodzi o zakazy, surowe restrykcje, całkowite ograniczenia. Te zniechęcają, straszą i demotywują. Chodzi o możliwie dopasowane do stylu życia wybory, które pomogą choć w części zadbać o środowisko.

Nie chodzi o to, żeby ułamek populacji robił dla klimatu wszystko, ale żeby każdy zrobił choć ułamek.

Kupuj to, czego potrzebujesz. Stawiaj na jakość, nie na ilość. Wybierając sprzęty, decyduj się na te energooszczędne, z trybami oszczędnościowymi. Zainstaluj baterię z perlatorem i spłuczkę z 2 przyciskami. Przestaw się na kranówkę i zaopatrz się w wielorazową butelkę. Na zakupy weź ze sobą wielorazową torbę. Jedz sezonowo. To mało, a już tak wiele.

Gdańska kranówka spełnia wszystkie restrykcyjne krajowe i unijne normy. Jest zdrowa, smaczna i bogata w minerały. Jest też wielokrotnie tańsza od wody butelkowanej! Żeby umożliwić mieszkańcom Gdańska i turystom ograniczenie użycia plastikowych butelek, w przestrzeni miasta zainstalowaliśmy już ponad 30 zdrojów. Ich liczba stale rośnie. W sezonie wakacyjnym na ulicach Gdańska pojawia się także mobilny saturator, serwujący wodę (z bąbelkami i bez, solo i z dodatkami) za darmo. 

„Jak w rzadko której materii o takiej skali i wadze, tak wiele zależy tu od każdego z nas. I nie chodzi wcale tylko o ilość wody zużywanej do kąpieli, ale o nacisk na działania rozproszone – dużo skuteczniejsze niż te skoncentrowane” – mówi Jacek Skarbek, prezes GIWK.

Dlaczego mamy obecnie takie problemy z wodą – albo jest jej za dużo albo jej brakuje? Jak możemy pomóc przez zmianę indywidualnych zachowań? Które z codziennych decyzji faktycznie mają znaczenie? Zachęcamy do obejrzenia rozmowy, która odbyła się w ramach Kongresu Obywatelskiego:

Jak jeszcze pomagamy zadbać o klimat?

Poprzedni artykuł

5 wodnych zasad

About the author