Idzie (fontan)nowe! Kolejne wodne obiekty na mapie Gdańska

Przywracanie wodnej architektury w historycznych lokalizacjach to cel realizowanego przez nas od lat projektu „Gdańskie fontanny i zdroje”. Podstawą naszych działań jest przygotowane dla nas opracowanie prof. Andrzeja Januszajtisa dotyczące dziedzictwa gdańskich fontann. 

Choć w tym sezonie nie wszystkie gdańskie fontanny mogły zostać uruchomione, wierzymy, że kolejny będzie dla nich łaskawszy. Bo wodne strumienie nie tylko ubarwiają krajobraz. Są też miejscem relaksu i spotkań, a do tego tworzą korzystny mikroklimat w gorące letnie dni.

PLAC BOGUSŁAWSKIEGO

Nowa fontanna pojawi się przy Placu Bogusławskiego, nieopodal Złotej Bramy. W miejscu nieczynnej od wielu lat powojennej betonowej fontanny stanie nieco wyższa misa o podobnym kształcie, wykonana z prefabrykatu żelbetowego. Woda będzie rozprowadzana za pomocą tzw. „dmuchawca”. Po zmroku obiekt będzie podświetlany. Projekt uzyskał uzgodnienie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Aktualnie weryfikujemy dokumentację przetargową. Prace rozpoczną się w 2021 r.

TARG MAŚLANY

Przygotowujemy się też do odbudowy  XIX-wiecznej neogotyckiej fontanny na Targu Maślanym, która przez wiele lat uświetniała architektoniczne oblicze Gdańska. Upamiętniała pierwszy nowożytny projekt gdańskiego systemu wod-kan, który powstał z inicjatywy Eduarda Wiebego i Leopolda von Winter. Realizowany w latach 1863-1874, był pierwszym w Europie systemem całościowym – od ujęcia, przez sieć wodociągową i kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków, oczyszczalnię i monitorowany odbiornik ścieków. Niestety, w 1945 roku fontanna podzieliła los większości gdańskich zabytków.

Zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt powinien zostać odtworzony w swojej oryginalnej neogotyckiej formie. Zdobycie informacji dotyczących jego dawnego wyglądu wymaga jednak pogłębionych analiz historycznych. Prace będą więc podzielone na dwa etapy i rozpoczną się po uzyskaniu nowych wytycznych dla projektantów. W pierwszym etapie zrekonstruowany zostanie plac Wintera na Targu Maślanym. Kolejnym etapem będzie rekonstrukcja samej fontanny.

TARG DRZEWNY BEZ REALIZACJI

Planowaliśmy także budowę fontanny na  Targu Drzewnym przy pomniku Jana III Sobieskiego. Projekt zakładał powstanie ograniczonych granitowymi krawężnikami niecek z falującą wodą w miejscu kwietników. Dno miało być wyłożone płytami kamiennymi. Niestety, nie otrzymał on wymaganej zgody Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w którego ocenie fontanna mogłaby stanowić zagrożenie dla pomnika. W związku z tym inwestycja nie zostanie zrealizowana.

WIĘCEJ ZDROJÓW, MNIEJ PLASTIKOWYCH BUTELEK

Wodna architektura w przestrzeni Gdańska to także zdroje, których z roku na rok przybywa (choć w tym sezonie ze względu na epidemię musiały pozostać nieczynne). Sprawdź, gdzie już są, agdzie się pojawią:

Nowe zdroje w 2020 roku

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.