Poczuj letnią radość… już dziś!

Choć w najbliższy weekend temperatury nie przekroczą zapewne 15°C, dzięki myślom o ZAMGŁAWIACZU, my już czujemy prawdziwie gorący klimat. A Ty? Jeśli jeszcze trudno poczuć Ci letnią radość, przenieś się w krainę upalnych rekordów, a później… GŁOSUJ na lokalizacje wodnych urządzeń🙂

Na naszych gdańskich termometrach obecnie w najlepszym razie kilkanaście stopni, a tymczasem…

Uznaje się, że rekord temperatury powietrza padł w lipcu 1913 r. w kalifornijskiej Dolinie Śmierci, gdzie odnotowano aż 56,7°C . Jednak 9 lat później, 13 września 1922 r., na termometrach libijskiej stacji meteorologicznej Al-Azizijja pojawiła się temperatura jeszcze wyższa, bo 58°C. Światowa Organizacja Meteorologiczna utrzymuje, że jest to najwyższa zanotowana temperatura w historii wszystkich pomiarów. Kwestia jest jednak sporna – istnieją bowiem wątpliwości, że pomiary nie były wykonane prawidłowo, z uwzględnieniem wszystkich zasad niezbędnych do odnotowania rekordu. Najdłużej trwające upały to temperatura powyżej 37,8°C w Marble Beach (Australia), które utrzymywały się przez 162 dni. Najwyższą temperaturę przygruntową jest odnotowano w australijskim Queensland w 2003 r. – 63,3°C.

Ciekawym rekordem jest z pewnością najszybszy wzrost temperatury – wyobraźcie sobie zmianę z -20 do 7°C w ciągu 2 minut! Taka rzecz miała miejsce w Spearfish (USA) w styczniu 1943 r. Upał to nie tylko kraje powszechnie uważane za „ciepłe” – punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla przykładu, najwyższą temperaturą odnotowaną na biegunie południowym było -13,6° (grudzień 1978 r.).

Rekord europejski należy do Sewilli w Hiszpanii, gdzie 4 sierpnia 1881 r. odnotowano 50°C. Jeśli chodzi o Polskę, największy upał był w Prószkowie (opolskie) – 40,2°C w lipcu 1921 r.

PUSTYNNE UPAŁY
Najwyższe temperatury na Ziemi występują w miejscach, gdzie nie ma stacji meteorologicznych. Temperaturę można jednak mierzyć tam za pomocą satelitów NASA. W latach 2003-2009 zarejestrowały one 70,5°C na pustyni Lut (Iran).

POMIARY
Oficjalnym rekordem może stać się wyłącznie pomiar lądowy. Według standardów, temperatura musi być mierzona przez termometry umieszczone 2 m nad ziemią i w cieniu.

Najcieplejszymi miesiącami są w Gdańsku lipiec i sierpień. Najwyższą zanotowaną tu temperaturą było 35,8°C. Mamy jednak nadzieję, że na samą myśl o temperaturowych rekordach już teraz zrobiło się Wam cieplej:) Pamiętajcie, że na każdy stopień temperatury powietrza powyżej 37°C trzeba wypijać w rytmie dobowym 250 ml płynów więcej! A jakie są inne sposoby na upały?

W gorące dni oprócz wody poratować Was może umieszczony np. przy pracowniczym laptopie wiatraczek zasilany przez USB. W ekstremalnych sytuacjach ulgę przyniosą okłady z lodu – natychmiastowe ochłodzenie gwarantowane. Paniom polecamy też zakup mgiełki chłodzącej, która przynosi ulgę, a jednocześnie pięknie pachnie (z pewnością znajdziecie taką w drogerii). Gorące dni możecie również umilać sobie np. jedząc lody (klasyk, który zawsze się sprawdza i przy okazji dobrze smakuje:)).

Naszym ulubionym sposobem na upały jest jednak bezkonkurencyjnie ZAMGŁAWIACZ. Wodna mgiełka przynosi orzeźwienie i ukojenie w gorące dni, nie mocząc jednocześnie ubrań. Jest atrakcyjna wizualnie, ma zero kalorii, a do tego już niebawem może pojawić się w Twojej okolicy. Sprawdź, gdzie tego lata mogą stanąć zamgławiacze i oddaj głos na swoją ulubioną lokalizację

wsparcie merytoryczne: tvnmeteo.tvn24.pl, radiozet.pl, imgw.pl, gdansk4u.pl, wikipedia.org

About the author