Ciekawostki prosto ze… śniegu!

Wygląda na to, że śnieg zawitał do nas na dobre. W większości polskich miast możemy cieszyć się białym puchem. To dobrze, tym bardziej, że właśnie rozpoczął się okres ferii zimowych. Czy śnieg zostanie z nami na długo? I co tak naprawdę o nim wiemy?

źródło: snowbrains.com

Brrrr… zima w pełni. Obecnie w całej Polsce spotkamy się z mrozem, który choć nie tak wysoki (od 13 stopni poniżej zera w Suwałkach do 2 stopni na plusie w Krakowie i Wrocławiu), to jednak wzmagany przez wiatr może mocno dać się nam we znaki. Opadów śniegu możemy spodziewać się przede wszystkim w północno-wschodniej części kraju. Część południowo-zachodnią zdominuje deszcz oraz deszcz ze śniegiem.

Jak wygląda sytuacja w Gdańsku? Wszystko wskazuje na to, że do końca ferii będzie raczej pochmurno i śnieżnie. Temperatury będą na ogół ujemne, jednak (nawet w nocy) nie powinny spaść poniżej -10 stopni Celsjusza. Pamiętamy jednak o wietrze – za jego sprawą będziemy czuć, że jest mroźniej niż w rzeczywistości!

 

20-metrowa ściana ściegu w japońskich górach (Tateyama Kurobe)
źródło: wordlesstech.com

Jeśli zimno nam niestraszne i zdecydujemy się na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu, warto wiedzieć nieco więcej na temat śniegu. Poniżej kilka ciekawostek.

 

Płatek śniegu widziany pod mikroskopem elektronowym
źródło: wired.com

  • Stałym śniegiem i lodem pokrytych jest 21 mln km2 ziemskich lądów. To aż 12% powierzchni lądowej naszej planety!
  • Śnieg i lodowce stanowią aż 80% światowych zasobów wody.
  • Największe na świecie płatki śniegu pojawiły się 28 stycznia 1887 r. w Montanie (USA). Miały 38 cm długości i ponad 20 cm grubości!
  • Śnieg wcale nie jest biały! Tak naprawdę jest przezroczysty. Widziana przez nas biel jest jedynie wynikiem odbijania się światła w kryształkach lodu.
  • Największy opad śniegu w ciągu 24 godzin odnotowano w Colorado (USA) w 1921 r. Pokrywa śnieżna w ciągu doby osiągnęła wtedy ponad 2 metry!
  • Nie ma dwóch takich samych płatków śniegu, ale każdy z nich jest zawsze 6-ramienny.
  • W USA odnotowuje się rocznie średnio 105 burz śnieżnych (każda z nich trwa przeciętnie 2 do 5 dni).

 

Nie ma 2 takich samych płatków śniegu…
źródło: tvnmeteo.pl

Dowiedzieliście się czegoś nowego? A może aktywnie spędzając czas sami odkryjecie kolejne śnieżne ciekawostki?

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.