Co z tą kranówką?

Pić czy nie pić – oto jest pytanie. Jeszcze kilka la temu zaledwie 24% gdańszczan przyznawało się do spożywania wody z kranu bez przegotowania. Z roku na rok liczba entuzjastów tej wody powoli wzrasta, jednak wciąż ponad połowa społeczeństwa obawia się „kranówki”. 

Ile razy chcąc napić się wody prosto z kranu usłyszałeś przeraźliwe „nie pij, bo źle się poczujesz”? Niestety wciąż pokutuje mit, że wody z kranu można się napić tylko po wcześniejszym przegotowaniu. Tymczasem woda w Polsce jest naprawdę bezpieczna do spożycia, a jej jakość wciąż się poprawia. Badania wykazały, że w Polsce dominuje raczej woda twarda, Gdańsk jest potwierdzeniem tej tendencji. Woda twarda zawiera dużą ilość związków mineralnych i pochodzi zwykle z ujęć głębinowych.

Tadeusz Wojtaszek z portalu Woda dla Zdrowia wskazał, że społeczeństwa pijące twardą wodę dłużej żyją i mają zdrowsze serca. Za przykład mogą posłużyć tu Gruzini, którzy cieszą się dobrym zdrowiem. Tymczasem Finowie spożywający miękką wodę znacznie częściej chorują na serce.

Mimo pozytywnego oddziaływania na zdrowie człowieka, twarda woda nie sprzyja domowym sprzętom AGD. Powoduje powstawanie kamienia. Sprzęty te wymagają częstszej konserwacji i użycia środków zmiękczających wodę.

W naszym mieście, za poprawę jakości wody pitnej odpowiada Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK). Spółka ta, poprzez inwestycje w zakresie gospodarki wodnej doprowadziła do tego, że dziś gdańska kranówka spełnia wszystkie standardy. Dzięki inwestycjom prowadzonym przez GIWK zwiększyła się ilość dystrybuowanej do naszych domów wody z ujęć głębinowych. Bezpośrednim dostawcą wody w Gdańsku jest Saur Neptun Gdańsk S.A.

Według badań przeprowadzonych przez GIWK aż 54% mieszkańców Gdańska uważa, że jakość wody w tym mieście wyróżnia się na tle innych miast. Prawie 50% jest przekonana, że gdańska woda jest lepszej jakości. Co więcej, respondenci lepiej oceniają wodę teraz niż jeszcze 3 lata temu.

Mieszkańcy mieli za zadanie przeanalizować wodę pod względem smaku, zapachu, przejrzystości, bezpieczeństwa spożycia oraz ogólnej jakości. Ankietowani w większości przypadków oceniali ją, jako średnią bądź dobrą. Najwięcej pozytywnych opinii dotyczyło przejrzystości i zapachu.

W Gdańsku mamy możliwość korzystania ze zdrowej wody także podczas spacerów, pijąc ją z miejskich poidełek. Jest ona pod stałym nadzorem. Podobnie jest z wodą w naszych domach i mieszkaniach. Pamiętajmy jednak, że na jakość tej wody w dużej mierze wpływa instalacja wewnętrzna w danym budynku.

Poprzedni artykuł

Wodny styl życia

Następny artykuł

Naturalne Parkowanie

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.