NIE MA BATERII BEZ PRĄDU

Bateria – przenośna energia. 18 lutego obchodzimy jej Dzień. Choć pozwala przez pewien czas obyć się bez prądu, warto wiedzieć, że jest z nim nierozerwalnie związana. A prąd trzeba oszczędzać – dokładnie tak jak wodę!

Baterie w życiu codziennym

Smartfon, laptop, zegarek, lustrzanka, przenośne radio, sprzęty AGD, szczoteczki do zębów, a nawet dziecięce zabawki – mnóstwo rzeczy codziennego użytku działa właśnie dzięki bateriom. Wygodnie, prawda? Warto jednak pamiętać, że choć zastępują zasilanie elektryczne, tak naprawdę do ich funkcjonowania również potrzebny jest prąd. Nieracjonalne korzystanie z jego zasobów może sprawić, że kiedyś zabraknie go nie tylko w gniazdkach, ale również właśnie w bateriach.

Co łączy baterie z prądem? Jak działają baterie?

Teoretycznie samo działanie baterii jest niezależne od tradycyjnego źródła prądu. Bowiem proces, który powoduje, że bateria wytwarza napięcie elektryczne, to proces elektrochemiczny. Bateria jest ogniwem galwanicznym: to dwie metalowe elektrody zanurzone w tzw. elektrolicie (roztworze przewodzącym prąd). Elektrody te wykonane są z metali o różnym potencjale (jeden oddaje elektrony chętniej niż drugi). Dzięki przepływowi elektronów w baterii płynie prąd. Jednak z czasem ogniwo osiąga równowagę elektronową – wtedy bateria wyczerpuje się. Istnieją oczywiście baterie akumulatorowe, w których proces ten można odwrócić – jednak by móc je naładować, również trzeba skorzystać z prądu. Koło się zamyka – bez prądu nie ma baterii! Jeśli więc chcesz móc korzystać z nich jak najdłużej – musisz pamiętać również o racjonalnym korzystaniu z energii elektrycznej.

Oszczędzaj energię – dokładnie tak jak wodę!

Bez prądu, energia z baterii mogłaby nas wspomóc jedynie przez krótką chwilę. Tymczasem rozwój cywilizacji i niewielka świadomość ekologiczna przejawiająca się w beztroskim korzystaniu z energii elektrycznej mogą doprowadzić do tego, że któregoś dnia prądu po prostu zabraknie. Pomyśl o tym, gdy kolejny raz zostawisz zapalone światło, zagotujesz czajnik pełen wody na jedną małą herbatę albo zaśniesz przy włączonym telewizorze.

PAMIĘTAJ: w pewnych okolicznościach baterie świetnie zastępują prąd, ułatwiając nam życie – jednak na dłuższą metę brak prądu to również brak baterii.

Żyj ekologicznie i oszczędzaj energię elektryczną – nie tylko w Dzień Baterii!

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.