Herbaciane receptury, które Was rozgrzeją!


Jakiś czas temu na blogu pisaliśmy o różnych rodzajach herbat. Staraliśmy się przekonać Was, że to idealny wodny napój na chłodne dni. Dziś pozostajemy w herbacianym klimacie, prezentując Wam kilka sposobów, dzięki którym stworzycie wspaniałe rozgrzewające napary 🙂

źródło: niam.pl

Jakie składniki kojarzą się Wam z właściwościami rozgrzewającymi? Zapewne pomyślicie o imbirze, goździkach i cynamonie. Do głowy przyjdzie Wam również miód, cytrusy lub maliny… Słusznie! Jak jednak najlepiej skomponować wszystkie składniki, by przyrządzony z ich dodatkiem herbaciany napój rzeczywiście dodał ciepła w mroźne dni?

 

źródło: smaker.pl

Warto czerpać z innych kultur. Jak dowiedzieliśmy się z portalu urodaizdrowie.pl, napar łagodzący skutki mrozów w Korei przyrządza się na bazie korzenia imbiru (startego), cukru, cynamonu, a także bakalii (posiekanych) – orzechów włoskich, daktyli oraz… nasion sosny! Ważne, by wypić go, gdy jest jeszcze bardzo gorący. Ciekawą mieszankę stosuje się również w krajach arabskich – tam rozgrzewająco działa napar z liści bazylii (ta ponoć dodatkowo korzystnie wpływa na nasz nastrój), majeranku, mięty i szałwii, z dodatkiem miodu. Wypróbujcie takich egzotycznych kompozycji w domu i dajcie znać, czy podziałały na Was rozgrzewająco!:)

Tradycyjne polskie receptury nie są może tak wyrafinowane, ale z pewnością pyszne i skuteczne. By przygotować sobie różnorodne rozgrzewające herbatki, zaopatrzcie się w cytrusy, cynamon, goździki, sok malinowy, miód, cukier (najlepiej brązowy, polecamy też syrop z agawy), dziką różę, żurawinę. Ciekawa może być również herbatka na bazie ziół – przyda się Wam więc lipa, rumianek i czarny bez.

 

źródło: dusiowakuchnia.pl

O czym warto pamiętać? Cytrusy i miód należy dodać do herbaty dopiero wtedy, gdy ta się zaparzy – połączone z wrzącą herbatą tracą bowiem właściwości prozdrowotne, a co gorsza mogą nawet stać się szkodliwe (tak dzieje się w przypadku cytryn: herbata podczas zaparzania wytwarza chlorek glinu, który w połączeniu z sokiem z cytryny zamienia się w rozpuszczalny w wodzie cytrynian glinu, który nie jest dla nas korzystny).

Poniżej kilka prostych przepisów, które pozwolą Wam w smakowity sposób uprzyjemnić sobie zimowe dni. Proporcje zależą już od Waszego uznania – każdy musi odnaleźć swoje 🙂

CYNAMORANGE
Zaparz ulubioną herbatę (może być czarna, ale również zielona lub Pu-erh), dodając do niej goździki i korę cynamonu. Następnie do naparu wlej sok malinowy lub imbirowy. Gdy napój osiągnie już temperaturę dobrą do picia, przelej go do szklanek i wrzuć duuuużo kawałków skrojonej (ze skórką) pomarańczy oraz po plasterku cytryny (można wrzucić również kawałek jabłka, którego smak świetnie skomponuje się z cynamonem). By zapewnić sobie słodycz, wsyp do herbaty brązowego cukru lub dodaj syropu z agawy albo dobrej jakości miodu. Całość dokładnie wymieszaj i gotowe!

 

źródło: wizaz.pl

NIE MA LIPY? JEST LIPA!
Choć lipa jest tu głównym składnikiem to jednak herbata bynajmniej nie jest lipna w metaforycznym rozumieniu tego słowa;) Lipa ma działanie napotne i łagodzi objawy przeziębienia. W połączeniu
z rozgrzewającymi właściwościami malin i miodu, pozwala w pyszny i naturalny sposób poczuć się lepiej zimą. Jak przygotować napar?
Potrzebne będą: łyżka kwiatu lipy, łyżka suszonych malin oraz łyżeczka miodu (mogą być oczywiście inne proporcje, w zależności od tego, który ze składników lubicie najbardziej). Lipę wraz z malinami należy zalać wrzątkiem i parzyć po przykryciem przez około 10 minut. Po tym czasie do herbatki trzeba dodać łyżeczkę miodu. Rozgrzanie gwarantowane!

 

źródło: dolinaeko.pl

BEZ, A MOŻE JEDNAK Z?
Suszone kwiaty czarnego bzu możesz kupić w wielu sklepach. Doskonale nadają się do przyrządzania naparów! Czarny bez ma wiele właściwości prozdrowotnych. Osłabia przeziębienie, rozgrzewa, działa przeciwzapalnie, a także walczy z wolnymi rodnikami. Do herbatki na bazie czarnego bzu możesz dodać inne zioła np. lipę, wierzbę, rumianek i krwawnik – skomponuj mieszankę w swoich ulubionych proporcjach, wrzuć jeszcze kawałek cytryny, a dzięki temu wzmocnisz rozgrzewające działanie naparu.

 

źródło: smakprowincji.blogspot.com

EARL ŻURAWINEY
Potrzebujesz 1 łyżeczki herbaty Earl Grey, kilku plastrów świeżego imbiru, kilka goździków, gwiazdkę anyżu, kilka ziaren kardamonu, kilka plastrów pomarańczy oraz garść suszonej żurawiny. Herbatę zaparz, a gdy będzie gotowa (poznasz to po jej mocnym kolorze) dodaj pozostałe składniki (na końcu pomarańcze). Gdy herbata wystygnie, możesz ją również dosłodzić – najlepiej dobrej jakości miodem. Smacznego!

 

źródło: smakizycia.pl

DZIKA SZAŁWIA
To bardzo prosta w przygotowaniu herbatka. Czego potrzebujesz? Wystarczy kilka listków suszonej szałwii, kwiat dzikiej róży oraz plasterek świeżego imbiru i łyżeczka miodu. Szałwię, dziką róże i imbir zaparzaj przez około 3 minuty (najlepiej w naczyniu do zaparzania z sitkiem). Po tym czasie wyciągnij sitko i dodaj herbatce nieco słodyczy – najlepiej w postaci miodu, ale dobrze sprawdzi się również np. syrop imbirowy;)

 

źródło: naturalneoczyszczanie.pl

Który przepis spodobał się Wam najbardziej? A może macie swoje własne sprawdzone receptury? Koniecznie się nimi z nami podzielcie😉

 

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.