Która woda siły doda?

Piję wodę źródlaną, bo jest najzdrowsza – brzmi znajomo? A może woda mineralna jest jednak lepsza? Jaka woda wypływa z kranów w Gdańsku? Te kwestie postaramy się rozwikłać w naszym artykule.

Od lat jesteśmy atakowani hasłami promocyjnymi firm, które sprzedają wodę butelkowaną – „Naturalna woda mineralna”, „Siła z gór” „Zdrowa woda siły doda”. Jednak, która woda jest rzeczywiście zdrowa? Źródlana jest utożsamiana z krystalicznością i naturą. Można ją pić bez szczególnych ograniczeń wiekowych, ponieważ jest przeważnie niskozmineralizowana. Z uwagi na niewielką zawartość minerałów jest bezpieczna również dla dzieci. Jednak dla dorosłego człowieka jest prawie bezwartościowa – nie dostarcza jego organizmowi żadnych składników odżywczych.

Bogata w magnez i wapń

Woda mineralna zawiera natomiast ponad 5-krotnie więcej minerałów niż źródlana. Wydobywa się ją z wnętrza ziemi, z zasobów, które w naturalny sposób są izolowane od zanieczyszczeń. Ma stabilny skład chemiczny i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Systematyczne picie wody mineralnej z dużą zawartością wapnia i magnezu w ilości 0,5-1 litra dziennie poprawia bilans tych pierwiastków w naszym organizmie. Magnez i wapń mają m.in. wpływ na pracę naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – dotlenianie serca.

A co z kranówką?

Nie każdy wie, że równie smaczna i zdrowa może być… kranówka.Dobrym przykładem jest gdańska woda, która w 83% pochodzi ze źródeł głębinowych. Tak jak mineralna jest czysta pod względem chemicznym, ponieważ podczas przenikania do gruntu oczyszcza się sama. Poza tym kranówka wydobywana z głębi ziemi zawiera wszystkie substancje, które są ważne dla naszego organizmu. Jest bogata zwłaszcza w związki wapnia i magnezu. Zaletą wody głębinowej jest prostota jej uzdatniania, czyli oczyszczania i dostosowania do wymagań sanitarnych. Nie musi być chlorowana. Do dezynfekcji wykorzystuje się lampy UV. Woda w Gdańsku jest pod stałym nadzorem, jest regularnie monitorowana i badana. Musimy jednak pamiętać, że na jakość kranówki, wpływa także stan instalacji wewnętrznej w budynku, w którym mieszkamy.

Co o swojej wodzie sądzą gdańszczanie?

Według badań opinii, które pod koniec 2012 r. przeprowadziła Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, gdańszczanie dość wysoko ocenili kranówkę. W skali 1-5 ogólna opinia na temat jakości wody wyniosła 3,45. Mieszkańcy uważają, że woda na terenie trójmiejskiej aglomeracji jest smaczna, przejrzysta i bezpieczna do spożycia.

Wybierając wodę pamiętajmy, aby sprawdzić, jakie składniki odżywcze zawiera. Zastanówmy się też, czy nie płacimy właściwie tylko za marketing i reklamę. Skoro kranówka jest tak samo dobra, jak ta na sklepowych półkach, a do tego dużo tańsza – to dlaczego nie zastąpić nią wody butelkowanej?

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.