MORSKA WODA A URODA

Mówi się, że nadmierne spożycie soli może powodować zatrzymywanie wody w organizmie. A jak działa sól rozpuszczona w wodzie morskiej? Czy korzystnie wpływa na naszą skórę i włosy?

Podobno już w Starożytnej Grecji sól stosowano w celach leczniczych
– kuracja wodą morską nosiła miano tzw. thalassoterapii.

Woda morska zawiera prawie takie samo stężenie soli mineralnych i pierwiastków śladowych jak osocze krwi, a zawartość sodu w wodzie morskiej odpowiada zawartości sodu we krwi. Oprócz sodu znajdziesz w niej też jony chloru, magnezu, siarczanowe, wapnia, potasu, fosforu oraz jod, żelazo czy bor.

Morska woda zmiękcza naskórek i ułatwia przenikanie składników odżywczych w głąb skóry. Sole mineralne zawarte w wodzie regenerują naskórek (w tym drobne podrażnienia). Oczyszczają skórę, działają antybakteryjnie i poprawiają ukrwienie. Morska woda działa też oczyszczająco – odblokowuje zatkane pory i reguluje produkcję sebum. Między innymi dlatego jest przydatna w zwalczaniu problemów skórnych, w tym trądziku.

Choć sól morska działa na skórę korzystnie, to jednak nie powinna pozostawać na niej zbyt długo – może ją wtedy przesuszyć i narazić na większe ryzyko niekorzystnego działania promieni UV. Wynika to z faktu, że sól w wodzie morskiej w kontakcie z naszym ciałem „wyciąga” z niego wodę (czyli po prostu odwadnia nasz organizm).

Z włosem czy pod włos?

Każdy z nas miał pewnie okazję zauważyć, że pod wpływem morskiej wody włosy zaczynają się lepiej kręcić, stają się także usztywnione i bardziej matowe. Tak naprawdę, woda morska oczyszcza włosy i skórę głowy, usuwając z nich toksyny (działa antybakteryjnie). Stąd wrażenie, że włosy są odświeżone i mniej przetłuszczone.

Jednak na dłuższą metę słona woda niestety nie sprzyja kondycji naszych włosów – może je przesuszyć i sprawić, że stracą swój blask.

Zasadowy odczyn morskiej wody zwiększa ujemy ładunek elektryczny powierzchni włosa, a tym samym zwiększa tarcie pomiędzy włosami. Prowadzi to do uszkodzenia ich powierzchni, a także do uszkodzeń naskórka skóry głowy. Co więcej, rozkładowi ulegają białka (keratyny) wpływające na jakość włosów i paznokci.

  • Włosy, na które oddziałuje morska woda, stają się więc bardziej wrażliwe na szkodliwe czynniki zewnętrzne – np. na promieniowanie UV.
  • Wysuszenie (odwodnienie) skóry głowy i uszkodzenie naskórka, zwłaszcza przy dłuższym kontakcie z wodą, może zwiększać łuszczenie i przyspieszać powstawanie łupieżu u tych, u których występuje ten problem.

Przede wszystkim umiar

Po kąpieli w morskiej wodzie koniecznie zawsze dokładnie umyj i opłucz ciało. Podobnie z włosami – te możesz namoczyć w czystej wodzie także przed zanurzeniem się w morskich falach (dzięki temu sól nie wpłynie tak bardzo na strukturę włosa), a następnie nawilżyć – nakładając na włosy np. pielęgnujący olejek arganowy.

Najlepiej korzystaj z morskich kąpieli krótko, ale regularnie.

Morze w domu?

Jeśli z jakichś względów nie lubisz kąpieli w morzu, ale chcesz skorzystać z jego dobroczynnego wpływu na skórę – możesz zafundować sobie domowe spa, kupując morską sól w drogerii i dodając do niej ulubiony olejek. Kąpiel solankową możesz zrobić sobie nawet 2-3 razy w tygodniu, nie powinna jednak trwać dłużej niż 25 minut.

Sól z morza … bez morza…

Rozpuszczone w wodzie morskiej sole mineralne mogą tworzyć kryształy. Wówczas mamy do czynienia z solą morską w postaci stałej. Posiada ona wiele różnych zastosowań. Można ją wykorzystać do przygotowania wspomnianej już przez nas domowej kąpieli solankowej, ale nie tylko! Warto stosować także peelingi na bazie soli (np. naturalny peeling morski) – są bardzo skuteczne i mają bardziej przyjazny środowisku skład niż te, których bazą złuszczającą są substancje chemiczne.

Działające peelingująco drobinki soli powodują, że nasze ciało staje się gładsze, a w połączeniu ze zdrową dietą i regularną aktywnością fizyczną, pomagają zwalczyć nielubianą skórkę pomarańczową, zmniejszają bóle mięśni, a nawet pomagają w walce z zapaleniem stawów.

Możesz wypróbować też specjalne preparaty do stylizacji włosów z solą morską. Wykorzystywana w kosmetykach proporcja składników pozwoli skorzystać z dobroczynnych właściwości soli bez ryzyka wysuszenia włosów.

W czasie wakacji korzystaj z radości, którą daje kąpiel w morskiej wodzie. Przy przestrzeganiu kilku zasad, może skorzystać na tym także Twoja uroda 🙂

Poprzedni artykuł

WODA I LETNIE KILOGRAMY

Następny artykuł

WODNY RECYKLING

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.