OSZCZĘDZANIE ZAWSZE
W WODZIE

Kto z Was postanowił w nowym roku zadbać o swój portfel? Mamy propozycje, za które podziękuje Wam nie tylko domowy budżet, ale także środowisko.

Racjonalne gospodarowanie wodą to coś, do czego niezmiennie Was namawiamy. A że nowy rok jest popularną okazją do wprowadzania w życie zmian – może i tym razem ktoś z Was skusi się na wodne propozycje korzystne nie tylko dla portfela.

BĄDŹ WODOOSZCZĘDNY >>>

Okazji do oszczędzania wody jest mnóstwo!

  • Choćby takie PRANIE. Czy wiesz, że pralka może zużyć od 75 do 115 l wody? Dlatego nie włączaj jej, gdy jest niezapełniona. Najlepiej wybierz tryb ekologiczny, który dopasowuje optymalną ilość wody. Unikaj też prania ręcznego, które nie tylko niszczy dłonie, ale także zużywa dużo większą ilość H2O (szczególnie w płukaniu).

PRANIE – WODY OSZCZĘDZANIE (WODNY GADŻET) >>>

  • Myśl o wodzie także wtedy, gdy MYJESZ ZĘBY! Stomatolodzy zalecają, by czyścić je 2-3 minuty co najmniej 2 razy dziennie. Czy podczas szczotkowania zakręcasz kran i nie robisz tego pod prysznicem? Warto to zrobić, by woda nie miała „pustych przebiegów”.
  • Bierz PRYSZNIC (ok. 60 l wody)! Jeśli codziennie zrezygnujesz na jego rzecz z wylegiwania się w wannie (ok. 200 l), możesz zaoszczędzić +/- 20 zł miesięcznie.
  • Jeśli (co częste np. przy piecykach gazowych) po odkręceniu kranu musisz POCZEKAĆ KILKA CHWIL, AŻ POLECI Z NIEGO CIEPŁA WODA – nie pozwól jej po prostu spływać do kanalizacji! Podstaw pod kran kubeczek lub dzbanek – taka zimna woda może się później przydać!
  • Zadbaj o SZCZELNOŚĆ armatury – jeśli z nieszczelnego kranu co sekundę kapie kropla wody, to przez godzinę uzbiera się około 1/3 szklanki. W miesiącu to ponad 50 litrów czystej wody utraconej bezpowrotnie, przy założeniu, że jedna kropla ma objętość 0,02 ml.

JAK OSZCZĘDZIĆ WODZIE? >>>

  • Przechodzimy (oczywiście płynnie) do MYCIA OWOCÓW I WARZYW. Najlepiej robić to nie pod bieżącym strumieniem wody (zbyt dużo jej wtedy ucieka), ale np. w misce. Możesz wykorzystać do tego wodę, którą udało Ci się uzbierać w poprzednim punkcie.
  • A co w wodą po umytych owocach i warzywach? Śmiało możesz PODLAĆ NIĄ KWIATY 🙂
  • Jeśli masz dużą rodzinę lub często zapraszasz gości – rozważ zakup ZMYWARKI, która zwłaszcza w wieloosobowych domach, gdzie w zlewie regularnie ląduje sporo naczyń, może znacznie zmniejszyć zużycie wody (nie mówiąc już o zyskanym czasie:))
  • Do zmniejszenia światowego zużycia wody można przyczynić się także dzięki WYBOROM ŻYWIENIOWYM. Oczywiście nie namawiamy nikogo do restrykcyjnych diet – chodzi przede wszystkim o umiar i rozsądek. Warto mieć na uwadze, że np. do produkcji 1 pomidora trzeba zużyć 14 litrów wody, a do produkcji 1 wołowego steka – aż 7000!

ILE WODY ZUŻYWASZ JEDZĄC? >>>

oszczedzaj

Która ze wskazówek najbardziej przypadła Wam do gustu? Mamy nadzieję, że wprowadzicie w życie wszystkie z nich, ale jeśli nie lubicie zmian – zacznijcie choćby od jednej wybranej 🙂

Zobaczcie ANIMACJĘ, która podliczy, ile wody możecie zaoszczędzić w ciągu 1 dnia:

//youtu.be/Q1fyuDPese0

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.