Kiedy w marcu zeszłego roku z okazji gdańskich obchodów Światowego Dnia Wody (pamiętacie, jak wspólnie biliśmy rekord w jej piciu?) prosiliśmy Was o dokończenie zdania „piję wodę, bo…”, jedną z odpowiedzi, które wzbudziły największy entuzjazm i najdłużej zachowały się w naszej pamięci było „…kotek pije mleko”. Czy jednak rzeczywiście to najlepszy napój dla tego zwierzaka?
źródło: amazinganimalphotos.com
Skojarzenie kota z mlekiem wyrabiamy w sobie już we wczesnym dzieciństwie. Duet ten pojawia się w dobranockach, ilustracjach czy książkach. W naszej świadomości rodzi się głębokie przekonanie,
że mleko jest podstawowym kocim przysmakiem (choć na podium znajdują się oczywiście również myszy). Gdy małe kociątka przychodzą na świat, przez 8 pierwszych tygodni życia karmione są mlekiem matki, w którym znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze – jak u ludzi. Jest dobrze przyswajane, bo małe kociaki posiadają laktazę, czyli enzym rozkładający zawartą w mleku laktozę. Z czasem jednak ten enzym zanika (tak jak u części ludzi). Starsze koty przestają trawić mleko – w szczególności krowie, zawierające dużo laktozy. Niektóre zwierzaki stają się na nie bardziej wrażliwe (które może u nich powodować problemy żołądkowo-jelitowe), inne mniej.
Mleko (matki) jest ważną substancją odżywczą dla małych kociąt.
źródło: goodhousekeeping.co.uk
Z punktu widzenia wartości odżywczych mleko nie jest dorosłemu kotu potrzebne do funkcjonowania. Poza dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, niekorzystnie wpływa ono również na wagę zwierzaka. Można mu je podać – ale tylko od czasu do czasu, w ramach urozmaicenia jadłospisu. Niezbędne białko powinien on czerpać z pełnowartościowej, dobrze zbilansowanej karmy.
Warto sprawdzić, czy naszemu kotu smakuje jogurt naturalny. To dobry zamiennik, bardziej wartościowy dzięki pożytecznym bakteriom, a także lepiej przyswajalny. Podobno koty lubią też śmietanę – uważajmy jednak, by nie podawać jej zbyt często, gdyż jest zwyczajnie… tucząca;)
Dbaj o szczupłą sylwetkę swojego kota. Produkty mleczne jej nie sprzyjają.
źródło: gaming-asylum.com
W sklepach zoologicznych można również kupić mleko przygotowane specjalnie dla kotów. Smaczne i bogate w wartościowe składniki, z dodatkiem m.in. tauryny (wspomaga wzrok, kości i serce), biotyny (dobrze działa na skórę i paznokcie) oraz żelaza.
Bez względu na to, jaki rodzaj nabiału wybierzecie dla swojego pupila, pamiętajcie, że nic nie może zastąpić WODY, która powinna być podstawowym napojem każdego mruczącego czworonoga.
Koty uwielbiają pić wodę prosto z kranu.
źródło: youtube.com
Tu również można zauważyć analogię do człowieka. O nawodnienie kociego organizmu trzeba dbać. Chroni ono przez chorobami układu moczowego (w szczególności pęcherza i nerek np. kamieni). Koty jako potomkowie zwierząt pustynnych, najbardziej lubią przyjmować wodę wraz z pokarmem, dlatego dobre są dla nich mokre karmy. Bardzo często karmimy je jednak tymi suchymi. Są one również dobrze zbilansowane, jednak im więcej suchego pożywienia spożywa kot, tym większą uwagę na ilość wypijanej przez niego wody trzeba zwrócić.
Jak zauważyć, że kot jest odwodniony? Można zrobić „test skóry”. Delikatnie chwyć kawałek skóry swojego pupila, a następnie puść i sprawdź, jak szybko powraca do stanu wyjściowego. Jeśli powoli – organizm jest odwodniony. Kontroluj też, jak prędko woda znika z kociej miseczki oraz sprawdzaj ilość wydalanych płynów gdy sprzątasz kuwetę.
Jakie jest kocie zapotrzebowanie na wodę? Zwierzak ważący 4-5 kg powinien jej wypijać około 100-200 ml na dobę. Jak go do tego skłonić? Przede wszystkim regularnie wymieniaj wodę w czystej miseczce – nie powinna stać tam zbyt długo. Kot musi mieć dostęp do świeżej i czystej wody. Koty są wyczulone na smaki i zapachy. Nie przepadają za metalowymi miskami, które nadają wodzie nieciekawego posmaku. Chcesz podać kotu wodę mineralną? Możesz, ale upewnij się, że nie zawiera ona dużej ilości sodu, magnezu, czy potasu.
Koty uwielbiają pić wodę prosto z kranu. Dlatego z pewnością docenią, gdy sprawisz im zamiast zwykłej miski wodny gadżet – specjalną fontannę. Takie urządzenia są dostępne w sklepach zoologicznych.
źródło: amazon.com
W kwestiach nawodnienia, koty mają bardzo dużo wspólnego z człowiekiem. Dbaj o nie, dając im zawsze świeżą i czystą wodę. A mleko? Tylko w ramach okazjonalnego frykasu;)
Jako, że zdjęcia kotów to nieustająco największe hity internetu, mamy dla Was Szybki Mini Konkurs Weekendowy:) Wyślij nam zdjęcie swojego kota pijącego wodę, a najciekawsze nagrodzimy modnie wodną koszulką:) Na foty czekamy do poniedziałku, 3 sierpnia;)