DAJ SKÓRZE WODY ZIMĄ

Dobrze nawodniona jest promienna i tryska zdrowiem. Zimą odwadnia się jednak szczególnie szybko i wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Podpowiemy, jak najlepiej zadbać o nią w mroźne dni. 

Wiatr, mróz, suche powietrze w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach – zimą skóra narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. W efekcie często bywa podrażniona, matowa, szorstka, przesuszona, ściągnięta lub zaczerwieniona. Piecze i swędzi, powodując ból. Jak ją pielęgnować, by uniknąć tych przykrych dolegliwości i co wspólnego ma z tym woda? Poznajcie kilka wskazówek.

Zimowe problemy ze skórą najbardziej dają się we znaki osobom, które z natury mają suchą cerę. Zimą skóra traci wilgoć 2-krotnie szybciej niż latem. W konsekwencji bariera ochronna w postaci osłony lipidowej naskórka słabnie, a skóra staje się bardziej uwrażliwiona. Zmniejsza się ilość ceramidów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych, które trzeba uzupełniać.
KREMUJ
Zimą nie wychodź z domu bez posmarowania twarzy kremem. Rano najlepiej zrezygnuj z kremu typowo nawilżającego – jego składniki mogą zaszkodzić skórze podczas mrozu. Wybierz ten półtłusty lub tłusty. Ważna wskazówka dla pań – by krem dobrze się wchłonął, nałóż go około 20 min przed makijażem. Zwróć uwagę na składniki kremu – dobrym wyborem będzie prowitamina B5, witaminy E, D i C, olej migdałowy, alantoina, ceramidy, a także masło karite oraz naturalne olejki, na przykład olejek jojoba, wosk pszczeli i olejek sezamowy. Dobry zimowy krem powinien posiadać również filtry UVA i UVB, które ochronią przed niekorzystnym działaniem słońca (które potrafi dać się we znaki nie tylko podczas upalnego lata – pamiętaj, że śnieg odbija aż 80% promieniowania słonecznego).

Oprócz nawilżania twarzy, pamiętaj o dłoniach (smaruj je specjalnym kremem po każdym myciu) i stopach (nałóż na nie krem na noc).

UŻYWAJ WODY… TERMALNEJ
Wody termalne, dostępne w drogeriach i perfumeriach, to również świetne rozwiązanie dla skóry podczas zimy. Taki kosmetyk możesz mieć zawsze przy sobie, korzystając z niego zarówno w domu, jak i w biurze. Bogaty w minerały, odżywi i ukoi wysuszoną skórę. Nie zapomnij jednak, by po użyciu wody termalnej, osuszyć twarz chusteczką (aby odparowująca woda nie wysuszyła skóry).

NIE WYSUSZAJ MIESZKANIA
Bardzo duży wpływ na kondycję skóry ma wilgotność pomieszczeń, w których na co dzień przebywasz. Zbyt wysuszone ogrzewaniem lub klimatyzacją, mogą podrażniać cerę. Dlatego zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu, np. kupując nawilżacz powietrza.

MYJ
Pamiętaj, by podczas zimy nie myć twarzy gorącą wodą, która jeszcze bardziej wysuszy i podrażni skórę. Letnia woda sprawdzi się zdecydowanie lepiej – nie tylko jeśli chodzi o mycie twarzy, ale również mycie naczyń (pamiętaj o skórze dłoni). Unikaj długich gorących kąpieli (to akurat popieramy przez cały rok, ze względów ekonomicznych). Wybierz łagodny żel do mycia twarzy o konsystencji mleczka lub kremu lub płyn micelarny. Mydło w kostce bardzo wysusza skórę.

PIJ
Twoja skóra uwielbia pić wodę – takie są fakty! Podczas mrozów potrzebuje jej jeszcze więcej, to udowodnione naukowo (patrz: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407911,ekspert-w-czasie-mrozow-tak-jak-latem-nalezy-pic-wiecej-plynow.html). Dlatego nie zapominaj o regularnym nawadnianiu – pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Wesprzyj swoją skórę również dietą, która zimą powinna być bogata w tłuszcze pochodzące np. z oliwy i olejów roślinnych ryb czy owoców morza.

Nie zaniedbuj łatwo odwadniającej się zimą skóry i zadbaj o odpowiedni poziom jej nawilżenia. Odwdzięczy Ci się pięknem i zdrowiem:)

wsparcie merytoryczne: doz.pl, nazdrowie.pl, portal.abczdrowie.pl, kobieta.onet.pl, poradnikzdrowie.pl

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.