W Zbiorniku NIETOPERZE?
W to uwierzę!

Nietoperze to niesamowite stworzenia, którym niesłusznie została przypięta łatka groźnych, niczym z horroru. Warto przełamać stereotypy i spojrzeć bliżej na te jedyne latające ssaki. Tym bardziej, że lubią pojawiać się w opuszczonym Zbiorniku Wodnym Orunia 🙂

Nietoperze nie zagrażają człowiekowi, choć (jak każde dzikie zwierzę) mogą ugryźć w obronie własnej, gdy zostaną uwięzione czy schwytane. W okresie zimowym krajowe nietoperze szukają schronień, by przespać czas, w którym brakuje im pożywienia (wszystkie są owadożerne). Takie zimowe kryjówki muszą być wilgotne i musi panować w nich stała temperatura dodatnia. Hibernują przez około 5 miesięcy.

Latem, podczas nocnych lotów, w przestrzeni orientują się za pomocą echolokacji, polegającej na wysyłaniu ultradźwięków, które odbite od przeszkód czy zdobyczy wracają jako echo do ucha, informując o świecie zewnętrznym.

Potrafią bardzo skutecznie znajdować dostęp do nawet z pozoru niedostępnych obiektów. Zaskoczeniem było stwierdzenie dużej liczby zimujących osobników w nieużytkowanym zbiorniku wodnym Stara Orunia. Okazuje się, że za wlot do obiektu wystarcza im np. niewielka szczelina nad drzwiami do zbiornika… Oprócz spokoju, wynikającego z położenia na uboczu, do oruńskiego Zbiornika przyciąga nietoperze wyjątkowo korzystny mikroklimat.

Więcej ciekawostek o tych niezwykłych stworzeniach poznacie dzięki naszej wodnej infografice:)

nietoperze_2

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.