Wodna sztuka użytkowa, czyli Water Design

Lubicie przedmioty, które są pięknie i oryginalnie zaprojektowane, ale oprócz tego, że przyciągają wzrok, ich zaletą jest również funkcjonalność? Jeśli tak, z pewnością zainteresuje Was sztuka użytkowa. Nas ciekawią oczywiście przede wszystkim rzeczy związane z wodą. Dziś przygotowaliśmy dla Was 5 najciekawszych projektów. Mamy nadzieję, że będą dla Was inspirujące.

Kiedy słyszycie hasło „przedmioty związane z wodą”, co przychodzi Wam do głowy w pierwszej kolejności? Szklanki, butelki, krany, umywalki, wanny, a może konewki? Co by to nie było, z pewnością może stać się czymś więcej, niż tylko użytecznym przedmiotem. Warto, by rzeczy, którymi otaczamy się na co dzień, służyły nam nie tylko pod względem funkcjonalności. Jeśli dodatkowo cieszą oko doskonałą formą i ciekawym wykonaniem – nasze życie staje się tylko przyjemniejsze.

Obecne trendy w projektowaniu w coraz większym stopniu stawiają na połączenie użyteczności z nowoczesną i piękną formą. W sieci można znaleźć bardzo wiele pomysłów – bądź już zrealizowanych, bądź jeszcze w fazie konceptu – które zadziwiają oryginalnym kształtem czy nietypową strukturą,  a jednocześnie są niezwykle praktyczne.

1. Kran, który upodabnia wodę do kryształu

Nowoczesny kran, którego strumień przybiera oryginalną i piękną formę, zadziwia również funkcjonalnością. Jest niezwykle ekologiczny i ekonomiczny – uruchamia się szybciej niż tradycyjny kran, ponadto przy tym samym ciśnieniu zużywa około 15% wody. Jest również bardzo przyjazny ludzkim dłoniom – rozproszony strumień wody wywiera mniejszy nacisk na skórę, co z radością stwierdzą posiadacze delikatnych rąk. Autorem projektu jest SImin Qiu.

2. Groszkowy lód, który wolniej się topi

Forma do lodu w kształcie sympatycznego groszku? Czemu nie! Przyjemnie wygląda, a do tego jest znacznie wygodniejsza w użyciu od form tradycyjnych. Ponadto, lodowe „groszki” ze względu na swą dużą (jednak idealnie mieszącą się w szklankach) objętość, roztapiają się nawet 80% wolniej od popularnych kostek. Dzięki temu pite napoje zachowują naturalny smak, którym możemy delektować się tak długo, jak chcemy.

3. Prawdopodobnie najwygodniejsza konewka świata

Jesteście szczęśliwymi posiadaczami ogródka? Pomyślcie o innowacyjnej konewce! Z pewnością umili Wam wszelkie prace związane z utrzymaniem ogrodu w idealnym stanie. Elycan to konewka inna niż wszystkie. Zdecydowanie zachwyca oryginalną i wysmakowaną formą. Jest również bardzo funkcjonalna. Wygodna w transporcie dzięki kółeczkom, ale również dość łatwa do utrzymania w ramionach. Ponadto niezwykle ergonomiczna – wystarczy, że będziemy trzymać ją za uchwyt, a strumień wody sam skieruje się na trawę (dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu). Nie musimy już szczególnie używać siły mięśni – konewka pomoże zatem tym, którym brak sił na kompleksową dbałość o ogródek:)

4. Karafka, z której nic nie skapnie

To uczucie, kiedy nalewacie wody do szklanki, a później chcecie odstawić karafkę na miejsce, a tu okazuje się, że resztki wody skapują na obrus (pół biedy, jeśli w karafce była woda, gorzej sytuacja wygląda np. w przypadku – skądinąd bardzo zdrowego – soku z buraków). Jest na to sposób! Oto butelka, tudzież karafka, z której po prostu nie kapie. Wszystko dzięki specjalnej konstrukcji, która przewiduje na resztki napoju specjalnie miejsce. Sposób działania najlepiej objaśnia chyba rysunek powyżej. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Naszym zdaniem jest super!

5. Parasol, który wie, jak fachowo podpierać ściany

Próbowaliście kiedyś oprzeć parasol o ścianę? Jeśli tak – wiecie zapewne, że nie jest to sprawa łatwa. Z pomocą przyszedł zespół projektowy kierowany przez Cheol woong Seo, który w 2012 skonstruował parasol „przyjazny ścianom”. Projekt nosi nazwę „Lean on me”, zatem taki parasol ma być wsparciem i można na nim polegać, gdy życie „postawi nas pod ścianą” (z przymrużeniem oka oczywiście;)). Sednem konstrukcji jest rączka, wykończona silikonem, który sprawia, że parasol miękko przylega do ściany i nie ześlizgnie się z niej.

Co sądzicie o przedstawionych urządzeniach? Naszym zdaniem rzeczywiście to coś więcej, niż tylko piękne przedmioty. Połączenie funkcjonalności z oryginalnym wyglądem powinno na stałe zagościć w projektowaniu przedmiotów codziennego użytku!

źródło zdjęć: industrialdesignserved.com

About the author

JOIN THE DISCUSSION