Gdańska woda jest smaczna, przejrzysta i zdrowa. Dlatego dziś z całą pewnością możemy powiedzieć „Wlej śmiało”! Wszystko dzięki wieloletnim, konsekwentnie realizowanym inwestycjom realizowanym przez GIWK. Czy wiecie, o jakich działaniach mowa?
W 2004 r. tylko 83,6% gdańskiej wody odpowiadało krajowym normom. Po dziesięciu latach rozległych inwestycji, 100% gdańskiej wody spełnia ścisłe normy polskie i unijne. Nowe sieci i magistrale wodociągowe (ponad 40 km), zmodernizowane ujęcia wody, stacje jej uzdatniania, nowe zbiorniki wody pitnej – dzięki działaniom Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej gdańszczanie mogą się dziś cieszyć zdrową wodą.
Najważniejszymi działaniami były te prowadzone w ramach „Gdańskiego projektu wodno-ściekowego” – jednego z największych projektów tego typu w branży sanitarnej w Polsce, dofinansowanemu ze środków Unii Europejskiej:
- wybudowanie sieci wodociągowej w nowych dzielnicach Gdańska,
- zwiększenie udziału wody głębinowej w systemie zaopatrzenia,
- Zmodernizowane i wybudowanie ujęć wody głębinowej oraz stacji uzdatniania wody.
W 2011 r., po zakończeniu pierwszego etapu projektu wodno-ściekowego, już 96% gdańskiej wody spełniało wszystkie krajowe wymogi jakości.
Kolejne działania poprawiające jakość wody pitnej w Gdańsku ujęto w drugim etapie „Gdańskiego projektu wodno-ściekowego”. Kluczowa była tu budowa wodociągu, który włączył Wyspę Sobieszewską i Płonię Wielką do głównego systemu wodociągowego Gdańska.
Dzięki wszystkim wymienionym powyżej działaniom, obecnie 100% wody pitnej w mieście spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 roku.
Jakość gdańskiej wody doceniają również sami konsumenci. Prawie 50% gdańszczan twierdzi, że woda pitna w Gdańsku jest lepsza niż w innych miastach Polski. 41,3% uważa natomiast, że jej jakość poprawiła się w ciągu ostatnich 3 lat.
Inwestycje, których celem była poprawa jakości wody w Gdańsku, realizowane w ramach obu etapów Gdańskiego projektu wodno-ściekowego kosztowały do tej pory 308 692 995,00 PLN netto. To jednak jeszcze nie koniec działań w tym zakresie. Właśnie rozpoczęła się budowa wieżowego zbiornika wody na Wyspie Sobieszewskiej, który będzie zapewniał odpowiednie ciśnienie wody w kranach, a w okresie letnim – pełnił również funkcje turystyczne.
W ciągu ostatnich 10 lat podjęto wiele działań. Kolejne przed nami. Wraz z rozwojem miasta pojawiają się nowe potrzeby w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Dlatego inwestycje w tym zakresie będą realizowane nieustannie. Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego szereg prac, których efektem jest zdrowa, przejrzysta i smaczna gdańska woda:)