1000 na Kazimierzu! Podsumowanie pierwszego sezonu wycieczkowego

UCZ SIĘ I PODZIWIAJ
Nowoczesność Zbiornika Wody Kazimierz polega m.in. na tym, że oprócz ważnej roli w sieci wodociągowej, pełni jeszcze dodatkową funkcję – edukacyjną i kulturalną. Obiekt posiada taras widokowy, a w jego niebanalnej przestrzeni odbywają się zajęcia edukacyjne, organizowane przez GIWK.

By dostać się na taras widokowy Zbiornika Wody Kazimierz, trzeba wejść po 156 schodach. Nie odstraszyło to licznie zapisujących się na wycieczki gdańszczan i turystów. W pierwszym sezonie  wizyt, który niedawno się zakończył, Zbiornik odwiedziło prawie 1000 osób! Na kolejne wycieczki będzie można się zapisywać od maja 2016 r.

Pierwsze wizyty w obiekcie rozpoczęły się tuż po zakończeniu budowy. Były nie tylko okazją do spojrzenia na walory przyrodnicze Wyspy Sobieszewskiej z wysokiego na 45 m n. p. m. tarasu, ale także do wysłuchania ciekawych opowieści przewodnika o obiekcie i jego okolicy.

Wyspa Sobieszewska uznawana jest za najcenniejszy obiekt przyrodniczy Gdańska. Dlatego właśnie, w 1994 roku Rada Miasta Gdańska nadała tym terenom status krajobrazu chronionego. Zbiornik Wody Kazimierz, jako nowy punkt widokowy pozwala jeszcze bardziej docenić uroki przyrodnicze Wyspy, czyli piękne plaże, wydmy, rozlewiska i lasy – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

image

Pełna panorama daje możliwość podziwiania nie tylko Zatoki Gdańskiej, ale także bogatego krajobrazowo terenu Żuław Wiślanych. Przy dobrej widoczności, z tarasu Zbiornika można zobaczyć 2 rezerwaty: Mewia Łacha i Ptasi Raj, a także Port Północy, Gdynię i Półwysep Helski.

Pokonując kolejne schody wieży ciśnień zastanawiałam się, co czeka mnie na szczycie. Ale widok przerósł moje oczekiwania. Pierwszy raz mogłam zobaczyć Gdańsk i dzielnicę, w której mieszkam, z takiej perspektywy. Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić Zbiornika Wody Kazimierz, by koniecznie wybrali się tam w przyszłym roku – mówi Pani Małgosia, mieszkanka Wyspy Sobieszewskiej.

70 GRUP Z CAŁEGO POMORZA… I NIE TYLKO!

image

Inauguracyjna wizyta na Zbiorniku odbyła się 9 września.

Od 9 września do 3 października 2015 r. Zbiornik odwiedziło prawie 1000 osób w około 70 grupach. Wizyty odbywały się od środy do soboty. Ku naszej uciesze, podziwianiem widoków z wieży zainteresowani byli nie tylko gdańszczanie – ponad 250 uczestników wycieczek pochodziło z innych pomorskich miast (np. Gdyni, Sopotu czy Żukowa). To nie wszystko! Na wycieczkę przybyło prawie 50 osób z innych rejonów Polski (m.in. Warszawy, Lublina, Wrocławia i Krakowa).

2016 r. – DŁUŻSZE WYCIECZKI, WIĘCEJ ATRAKCJI, CZĘŚCIEJ W WEEKENDY
W tym sezonie główną atrakcją zajęć edukacyjnych był taras widokowy. Spacer po obiekcie i podziwianie panoramy zajmowało grupom około 45 minut.

W 2016 r. w  przestrzeni Zbiornika Wody Kazimierz pojawi się wystawa poświęcona funkcji wieży ciśnień w systemie wodociągowym. Znajdzie się ona na parterze obiektu i będzie początkiem trasy zwiedzania. Przybliży tematykę działania zbiornika, jego zadania w regulowaniu ciśnienia w sieci wodociągowej oraz zaprezentuje, jak działa system dostawy wody pitnej. Wydłuży się tym samym czas zajęć edukacyjnych. W przyszłym roku na zwiedzających będzie czekać jeszcze 1 udogodnienie: W tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się soboty. Dlatego w przyszłym sezonie postanowiliśmy udostępniać Kazimierza również w drugi weekendowy dzień. Zwiedzanie będzie odbywało się od maja do września we wszystkie nieświąteczne czwartki, piątki, soboty i niedziele. Tak jak zapowiadaliśmy, reagujemy na zapotrzebowanie, które powstało podczas realizacji zajęć w pierwszym, testowym miesiącu – mówi Jacek Skarbek, Prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

image

156 schodów, czyli aktywność fizyczna gwarantowana;)

Czy zdążyliście zapisać się na wycieczkę w minionym sezonie? Jeśli nie, musicie koniecznie nadrobić w kolejnym. A tymczasem zobaczcie filmik dotyczący Zbiornika. Zgadzacie się z tym, że dzięki Kazimierzowi zyskaliśmy zupełnie nowy widok na Gdańsk?

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.