Sezon 2020 na Gdańskim Szlaku Wodociągowym pod hasłem #bezpiecznienaszlaku

Po zimowej hibernacji nietoperzy na zwiedzających czeka podziemny Zbiornik Wody Stara Orunia a wraz z nim zbiornik wieżowy Kazimierz oraz Zbiornik Stary Sobieski z wystawą stałą. Atrakcje będą dostępne od 1 czerwca, w tym roku pod hasłem #bezpiecznienaszlaku. Na pierwszych 150 gości czekają nagrody w postaci masek wielorazowych.

>>> ZAPISZ SIĘ NA WYCIECZKĘ <<<

W tym sezonie, gdy wielu mieszkańców Gdańska rezygnuje z dalekich podróży, pojawia się szansa odkrycia tego, co jeszcze nieodkryte w mieście. Taką lokalną atrakcją jest Gdański Szlak Wodociągowy, łączący w sobie różne formy spędzania czasu. Podróżując szlakiem można obcować z przyrodą, poznać ciekawe, nieznane zakątki miasta, korzystać z tarasów widokowych, by w końcu trafić do dawnych i obecnych rezerwuarów wody pitnej. Tam na zwiedzających czekają przewodnicy – pasjonaci historii Gdańska, historii myśli technicznej i miłośnicy przyrody.

Bezpiecznie na szlaku

Formuła zwiedzania Gdańskiego Szlaku Wodociągowego od zawsze polegała na kameralnych spotkaniach niewielkich grup z przewodnikiem. Powierzchnia i charakter obiektów pozwalają na zachowanie wszystkich reguł sanitarnych związanych z profilaktyką związaną z COVID-19.

– Dla jeszcze większego komfortu zwiedzania i poczucia bezpieczeństwa zmniejszyliśmy liczebność grup zwiedzających. Pojawi się zatem możliwość zwiedzenia obiektów z przewodnikiem w kameralnej grupie 10 lub 15 osobowej w zależności od zbiornika – podkreśla Dorota Sawczyszyn, koordynator Szlaku z GIWK.

By goście szlaku czuli się w pełni bezpiecznie wprowadzony został obowiązek dezynfekowania rąk oraz butów, a także zasłaniania ust i nosa podczas wycieczki. Zadbamy także o właściwą i regularną dezynfekcję powierzchni, z którymi mogą mieć kontakt zwiedzający. Nowy grafik oraz wszystkie zasady bezpiecznego zwiedzania są dostępne na stronie www.szlak.gda.pl.

Zapisy i bilety

Wejście do zbiorników podziemnych Stara Orunia i Stary Sobieski jest biletowane (koszt to 9 zł). Zwiedzanie zbiornika wieżowego Kazimierz jest bezpłatne. Najlepszym gwarantem zdobycia miejsca w grupie jest rezerwacja oraz zakup biletu na stronie internetowej www.szlak.gda.pl. Jest to jednocześnie sposób zapewniający największe bezpieczeństwo.

W przypadku Oruni i Sobieskiego istnieje także możliwość zakupu biletu na miejscu za pośrednictwem karty płatniczej oraz gotówką.

3 zbiorniki, 3 tarasy widokowe

Przystanki lokalnej, wodociągowej i przyrodniczej podróży zlokalizowane są w trzech dzielnicach Gdańska – we Wrzeszczu, Oruni i na Wyspie Sobieszewskiej. Dwa historyczne, podziemne rezerwuary wody oraz współczesna wieża ciśnień pozwalają spojrzeć na historię i myśl techniczną Gdańska tak spod ziemi, jak i z lotu ptaka. Szlak to także trzy tarasy widokowe oraz popularne miejsce zimowania nietoperzy.

Zbiornik Wody Stara Orunia jest największym w województwie siedliskiem tych zwierząt w okresie hibernacji zwierząt, czyli zimą. Ciekawostki z życia latających ssaków można poznać w pięknej, ceglanej scenerii wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne niż obiekty o funkcji technicznej. To przyrodniczy element Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, dlatego wystrój obiektu jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach. Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku i był jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał niezwykle nowoczesny, kompletny system – od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane przy budowie podobnych inwestycji.

Zbiornik Wody Stary Sobieski został wybudowany w 1911 roku w formie żelbetowego monolitu, co na początku XX wieku było imponującym osiągnięciem. Jest posadowiony na planie koła o średnicy 50 m i składa się z kilku współśrodkowych przestrzeni, tworzących zaskakujący podziemny labirynt. Sercem obiektu jest podziemna fontanna, do której wiedzie wystawa „Woda dla pokoleń – historia gdańskich wodociągów”. Prezentujemy tutaj historię Gdańska z perspektywy zaopatrzenia w wodę – począwszy już od czasów krzyżackich i pierwszych rurociągów drewnianych, po znane nam dziś wodociągi nowoczesne.

Zbiornik Wody Kazimierz to z kolei współczesna budowla wodociągowa (oddana do użytku w 2015 roku) , która służy mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej. Z tarasu usytuowane 10 metrów ponad koronami najwyższych drzew rozpościera się piękny widok na Zatokę Gdańską, Żuławy Gdańskie oraz Wyspę Sobieszewską. Dla zwiedzających dostępna jest także multimedialna wystawa poświęcona walorom przyrodniczym i historii Wyspy.

Do zobaczenia na Szlaku!

Śledź Gdański Szlak Wodociągowy na Facebooku

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.