CHOMĄTO.
DLACZEGO NA OGARNEJ?

Na zielonym skwerze między ul. Ogarną a ul. Za Murami, na wysokości skrzyżowania Ogarnej z ul. Grabary, przed budynkiem Hostelu Dom Harcerza stanie poidełko autorstwa JAKUBA SAMPŁAWSKIEGO. Projekt zwyciężył w swojej kategorii w konkursie „Wodne źródła Gdańska”.

W pobliżu dzisiejszego skweru dawniej znajdował się Dwór Miejski, a w nim – od XVII do XIX wieku – stajnie i wozownia. Nie tylko przechowywano tam konie – wypożyczano je też wraz z powozami i woźnicami. Właśnie to miejsce zainspirowało autora do stworzenia funkcjonalnej rzeźby, która upamiętni dawne czasy. Swoim kształtem zwycięski zdrój przypomina nakładane na konia chomąto, które po dziś dzień umożliwia woźnicy kierowanie wozem w zaprzęgu. Wewnątrz formy można też dopatrzeć się kształtu kropli wody.

ZOBACZ, CO INSPIROWAŁO TWÓRCÓW PROJEKTÓW NOWYCH ZDROJÓW >>>

JAK TO ZADZIAŁA?

Rzeźba ma być wykonana z betonu architektonicznego oraz stali nierdzewnej (misa, kratka ściekowa). U jej boku znajdują się dwa przyciski: jeden otwierający wylot górny (dla ludzi) i drugi – dolny (dla zwierząt). Dodatkowo z przodu umieszczony został trzeci przycisk ułatwiający korzystanie ze zdroju osobom niepełnosprawnym.

Zdrój prezentuje się naprawdę ciekawie, a do tego jest funkcjonalny! Mamy nadzieję, że nie tylko pomoże ugasić pragnienie, ale także stanie się cennym i cieszącym oczy elementem miejskiego krajobrazu.

Gratulujemy projektantowi! 🙂

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.