Nowa aplikacja na ekranie Fontanny Heweliusza

Dowiedz się więcej o Fontannie Heweliusza i carillonie Kościoła św. Katarzyny, poznaj aktualny fontannowy nastrój i sprawdź koncertowy repertuar wodno-muzycznego duetu.

Choć nawiązuje do przeszłości, to w swojej formie jest bardzo nowoczesna. Kształt Fontanny Heweliusza jest wynikiem konkursu dla architektów i projektantów zorganizowanego przez nas w 2012 r. Autorem projektu jest gdański architekt – Roland Kwaśny.

Obiekt składa się z 2 części: 

  1. Powierzchnia, na której zamontowane są 3 rury o średnicy 190 cm przerywane na szczycie. Formą i kształtem nawiązuje do okazji, z jakiej fontanna została wybudowana (realizacja Gdańskiego projektu wodno-ściekowego).
  2. Ściana, z której na długości 4 metrów spływają wodne strumienie, nawiązująca do kaskad wodnych tworzonych przy Wielkim Młynie przez kanał Raduni. Warstwa wody w ciągu dnia tworzy lustro, w którym odbijają się elementy architektury, drzewa i obrazy na niebie. W nocy jest natomiast efektownie podświetlana.

Na tyle tej drugiej części znajduje się ekran, a na nim wyświetlana jest aplikacja, która właśnie zyskała nową odsłonę!

Od 2015 roku fontanna działa w pięciu różnych choreografiach. Efekty te odzwierciedlają symboliczne nastroje: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie i euforia/spełnienie.

Kwadrans przed każdą godziną fontanna wkracza w najbardziej widowiskowy program specjalny, który jest kumulacją wszystkich nastrojów.

Od 2016 roku tańcom fontanny towarzyszą melodie carillonu. W Gdańsku mamy aż 3 carillony, a tradycja grania na wieżowych dzwonach w naszym mieście sięga 1561 roku, kiedy to wybudowany został pierwszy carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. W 1738 roku dołączył do niego drugi carillon – na wieży kościoła św. Katarzyny. Niestety żaden z instrumentów nie przetrwał II Wojny Światowej. Obecnie w Gdańsku mamy 3 carillony: 50-dzwonowy na wieży kościoła św. Katarzyny (odlany w latach 1989/1998/2006), 37-dzwonowy na wieży Ratusza Głównego Miasta (odlany w 2000 roku) oraz 48-dzwonowy carillon mobilny „Gdańsk” z 2008 roku.

W 2016 roku zorganizowano konkurs kompozytorski Komu bije dzwon”, którego uczestnicy mieli za zadanie stworzenie muzyki na carillon Kościoła św. Katarzyny i elektronikę zsynchronizowaną z 12-minutowym programem specjalnym Fontanny Heweliusza. Pierwszą nagrodę przyznano wówczas Kamilowi Cieślikowi za utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza”. Miejsce drugie zajęła Katarzyna Kwiecień-Długosz z utworem „Nihil constat”. Trzecie miejsce ex aequo zajęły kompozycje Beniamina Baczewskiego „Płynna materia” oraz Jakuba Nikiela „Echa Gdańska”.

W bieżącym sezonie będzie można posłuchać aż trzech kompozycji zsynchronizowanych z Fontanną Heweliusza. W koncertowym repertuarze także inne atrakcje – sprawdź szczegóły!

 

Do zobaczenia (i usłyszenia) przy Fontannie Heweliusza!💙

About the author