JAK MINĄŁ II SEZON WYCIECZKOWY NA KAZIMIERZU?

Od maja do października 2016 r. prawie 4000 osób weszło po 156 schodach. I to całkowicie z własnej woli 🙂 Wszystko po to, by zobaczyć piękno Wyspy Sobieszewskiej z jedynej w swoim rodzaju perspektywy (czyli tarasu znajdującego się na wysokości na 45 m n. p. m.), zwiedzić interaktywną wystawę i wziąć udział w zajęciach edukacyjnych.

A JAK BYŁO ROK TEMU? ZOBACZ PODSUMOWANIE I SEZONU >>>

Zbiornik Wody Kazimierz oprócz ważnej roli w sieci wodociągowej pełni funkcję edukacyjną i kulturalną. Obiekt posiada taras widokowy, a w jego niebanalnej przestrzeni odbywają się zajęcia edukacyjne. W minionym sezonie na parterze obiektu korzystaliśmy już z interaktywnej wystawy edukacyjnej, dzięki której można dowiedzieć się, jak działa wieża ciśnień oraz jaka jest rola wieżowego zbiornika wody w systemie wodociągowym. Wystawa składa się z kilku elementów, takich jak interaktywny minisystem wodociągowy (wyjaśniający proces uzdatniania wody), instalacja „paradoks hydrostatyczny” (tłumacząca sposób funkcjonowania „Kazimierza”), monitory z podglądem części zbiornika, w których zgromadzona jest woda oraz trójwymiarowe modele zbiornika (jeden w formie aplikacji na monitorze dotykowym, a drugi w formie klocków).

kaz1

Kazimierz to także piękne widoki – pełna panorama daje możliwość podziwiania nie tylko Zatoki Gdańskiej, ale także bogatego krajobrazowo terenu Żuław Wiślanych. Przy dobrej widoczności, z tarasu Zbiornika można zobaczyć 2 rezerwaty: Mewia Łacha i Ptasi Raj, a także Port Północy, Gdynię i Półwysep Helski.

Jak na porządne podsumowanie sezonu przystało, nie mogło zabraknąć statystyk 🙂 Czego można się z nich dowiedzieć? Goście zapisywali się na wizyty przede wszystkim przez formularz online. Zwykle robili to zaledwie na dobę przed terminem wizyty. ¾ wycieczek odbywało się w ramach wizyt indywidualnych. Większość odwiedzających pochodziła z Gdańska, jednak (ku naszej uciesze) prawie 20% gości stanowili turyści z innych rejonów Polski. Jeśli chodzi o wiek, przeważały osoby dorosłe do 50 roku życia. Zbiornik nieznacznie częściej był odwiedzany przez kobiety. Wymarzona pora wizyty? Statystyki pokazują, że był to piątek o godzinie 15 (no tak, nie ma to jak idealny początek weekendu…:) ). Więcej ciekawych danych znajdziecie na naszej Wodnej Infografice:

zbiornik

Mamy nadzieję, że udało Wam się odwiedzić Kazimierza w minionym sezonie. Dajmy mu teraz spokojnie „przezimować”, by już za parę miesięcy móc znów cieszyć się jego walorami 🙂

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.