Kurtyny wodne − sposób na upały

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna przygotowała antidotum na rosnącą temperaturę. Sposobem na upał mają być kurtyny wodne. Instalacje te zostaną umieszczone na Targu Węglowym. Podobne urządzenia stanęły już tym roku między innymi w Poznaniu i Lublinie.

Kurtyny to urządzenia stosowane na co dzień przez strażaków podczas akcji gaśniczych. Od kilku lat są popularnym sposobem na walkę z upałami w miastach. Wytwarzają przyjemną wodną mgiełkę, która tworzy efekt mini-fontanny. Wodne ściany są wielką uciechą dla mieszkańców. Korzystają z nich starsi i młodsi, jednak najwięcej radości sprawiają dzieciom.

Wodne ściany uruchamia się tylko przy bardzo wysokich temperaturach. Gdy miasto rozpływa się pod wpływem ciepła, a mieszkańcy są zmęczeni i znużeni − kurtyny wodne są świetnym sposobem na ochłodzenie. Instalacja będzie działała w najgorętszych momentach dnia – od około 12.00 do 18.00.

Sposobem na orzeźwienie, poza terenem Głównego Miasta, mogą być zdroje uliczne, umiejscowione w Brzeźnie i w Jelitkowie. Zdroje zaprojektowali gdańscy architekci, a najlepszą propozycję wybrali sami gdańszczanie. Dzięki miejskim poidełkom, nawet podczas największych upałów można się ochłodzić. Urządzenia są rozmieszczone na terenie nadmorskiego deptaka, więc można z nich skorzystać podczas spacerów, a także w drodze z plaży. Z myślą o zwierzakach, znalazły się tam również specjalne misy, gdzie czworonogi mogą ugasić pragnie. Źródłem orzeźwienia jest także Fontanna Czerech Kwartałów, która znajduje się naprzeciw Kaplicy Królewskiej.

Jak radzić sobie z upałami?

  • Należy wypijać minimum dwa litry płynów, najlepiej wody mineralnej. Organizm podczas wydzielania potu bardzo szybko traci wodę, elektrolity oraz sole mineralne. Szczególnie polecane są soki warzywne i owocowe, uzupełniające elektrolity i potas (przede wszystkim sok z natki pietruszki i selera). Brak potasu powoduje obrzęki nóg, które latem są szczególnie dokuczliwe, dlatego dostarczanie go do organizmu jest niezwykle ważne. Można pić też herbatki ziołowe – polecamy szałwię, która zmniejsza potliwość.
  • Sposób, rodem z Bliskiego Wschodu, to jogurt naturalny, zmieszany ze szczyptą soli i z wodą – w takiej proporcji, by uzyskać konsystencję odtłuszczonego mleka. Całość mocno wymieszana tak, aby otrzymać pianę. Napój ten gasi pragnienie, a dzięki obecności soli – zatrzymuje wodę w organizmie. Świetnie pasuje do posiłków, szczególnie mięsa.
  • Wskazane jest obniżanie temperatury ciała poprzez chłodne prysznice w ciągu dnia. Jeśli mamy zbyt mało czasu na kąpiel, warto schłodzić same stopy zimną wodą. Stopy są bardzo ukrwione, i przepływająca przez nie krew będzie ochładzać cały organizm.
  • W domu należy zasłaniać okna, które znajdują się od strony słonecznej. Jeśli pomieszczenie już się nagrzało, warto postawić w nim pojemniki z wodą, ponieważ pod wpływem ciepła zacznie ona parować i ochłodzi je.
  • Bezwzględnie należy unikać alkoholu, który obniża ciśnienie i w upalny dzień może wywołać omdlenie.
  • Należy pamiętać o nakryciach głowy, chroniących przed udarem słonecznym.
  • Ważna jest także ochrona skóry i włosów – powinno się stosować kremy z filtrem, zabezpieczające skórę przed oparzeniem słonecznym. Aby ochronić włosy przed promieniami UV, które osłabiają ich strukturę, należy stosować produkty natłuszczające, jak chociażby naturalny olejek kokosowy.

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.