Nowe zdroje w 2020 roku

W 2018 roku wypito 1325 m³ gdańskiej kranówki podawanej w 25 zdrojach.
To 880 tys. 1,5-litrowych plastikowych butelek, które nie stały się ostatecznie odpadem.

Tegoroczne statystyki poznamy za kilka miesięcy, ale wierzymy w progres – wszak w tym sezonie przybyło 6 zdrojów, a na rok 2020 już dziś planujemy kolejnych 15 realizacji w 12 gdańskich dzielnicach.

MAPA ZDROJÓW 2019

W sezonie 2019 do gdańskiej zdrojowej rodziny dołączyły obiekty na Placu generała Maczka, przy Targu Rybnym, na rogu Szerokiej i Przędzalniczej, w Parku Świętopełka, na Placu Dominikańskim, a także na terenie Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy (w strefie odlotów, za odprawą bezpieczeństwa, niedaleko placu zabaw dla dzieci, McDonald’s i Executive Lounge). Ostatni z nich jest obiektem całorocznym, te zlokalizowane w otwartej przestrzeni miasta funkcjonują w sezonie maj-październik.

Poidełko na gdańskim lotnisku >>>

Gdańskie zdroje różnią się architektonicznie ze względu na lokalizację. Forma architektoniczna tych znajdujących się w ścisłym śródmieściu jest dostosowana do kontekstu otaczającej zdrój historycznej przestrzeni. Zdroje zlokalizowane poza terenem Głównego Miasta mają nowoczesną formę projektu Kai Pobereżny i Michała Podgórczyka, wyłonioną w 2012 r. w konkursie dla architektów i designerów.

Zdrój przy Placu Dominikańskim mieści się przy murze ogrodzenia. Zawiera naścienną wylewkę z głową lwa stanowiącą kopię XVII wiecznych głów lwów zachowanych nad ławą piwną sali głównej gdańskiego ratusza Dworu Artusa. Zdrój przy Placu Dominikańskim, podobnie jak w trzech pozostałych nowych lokalizacjach, zawiera łacińską insktrypcję „AQUA PRO GENERATIONIBUS” (Woda dla pokoleń).

Na rok 2020 już dziś planujemy realizację kolejnych 15 poidełek (wszystkie będą wyposażone w misy dla zwierząt), których lokalizacje zostały wytypowane w ścisłej współpracy z Radami Dzielnic.

Przymorze Małe i Wielkie zyskają po dwa zdroje, a po jednym: VII Dwór, Jasień, Matarnia, Orunia-Św. Wojciech, Osowa, Stogi, Suchanino, Wrzeszcz Górny, Wzgórze Mickiewicza i Zaspa-Młyniec.

15 nowych zdrojów, które pojawią się w przestrzeni Gdańska w 2020 roku ⤵️

 

Chcesz, aby poidełko pojawiło się w Twoim rejonie?
Lokalizacja musi spełniać odpowiednie warunki, umożliwiające podłączenie urządzenia. Zgłoś inicjatywę w Radzie Dzielnicy. Miejsca wskazane przez Radnych są przez nas poddawane analizie pod kątem technicznym.

Powszechny, darmowy dostęp mieszkańców do zdrowej wody pitnej to jeden z priorytetów polityki prozdrowotnej Gdańska.

Podczas listopadowej konferencji podsumowującej pierwszy rok kadencji 2018-2023 Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wymieniła zwiększenie liczby zdrojów jako istotny element działań społecznych i dot. zdrowia publicznego. Program budowy poidełek to także działanie proekologiczne, przekładające się na mniejsze zużycie plastiku.

Więcej zdrojów, mniej plastikowych butelek >>>

Poprzedni artykuł

Wodne lato 2019

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.