Gdański Szlak Wodociągowy – nowy punkt widokowy

W sobotę 15 września 2018 r. nastąpi uroczyste otwarcie nowego punktu widokowego w Gdańsku. Wypiętrzone wzgórza morenowe dzielnicy Orunia, sięgające miejscami nawet powyżej 50 m n.p.m., tworzą niezwykły krajobraz.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>>

ZBIORNIK WODY STARA ORUNIA

Na jednym z takich wzgórz w 1869 r. powstał wielki podziemny zbiornik wody pitnej, zasilany z drenażowego ujęcia wody w Pręgowie. Zbiornik Wody Stara Orunia, bo o nim mowa, został przez nas gruntownie odrestaurowany i można go zwiedzać od maja do sierpnia. Choć w tym roku już jest zamknięty, całoroczną atrakcję stanowi jego znakomite otoczenie i roztaczający się w tego miejsca widok.

OTACZAJĄCY KRAJOBRAZ

Krajobraz można podziwiać m.in. z nowo wybudowanej drewnianej platformy o półokrągłym kształcie okrętowego mostka. Widać stąd panoramę Głównego Miasta z jego największym kościołem, czyli Bazyliką Mariacką, w jej tle wyraźnie odcinają się od horyzontu wielkie konstrukcje dźwigów DCT w Porcie Gdańskim i most wantowy. Można odnieść wrażenie, że most jest zawieszony w powietrzu. Na wprost widać nizinne tereny Oruni i Olszynki, a przy ładnej pogodzie można zobaczyć morze. Dominuje w tym krajobrazie wieża oruńskiego kościoła przy ul. Gościnnej i nowoczesna, biała bryła hotelu „Zatoka”. Bieg Kanału Raduni wyznacza wyraźnie szpaler starych drzew. Podążając za nim wzrokiem dostrzeżemy wyniesioną srebrną nitkę estakady Obwodnicy Południowej, czyli trasę S7 na Warszawę. W oddali, już na Żuławach Wiślanych, obracają się skrzydła farm wiatrowych. Za naszymi plecami jest osiedle Orunia Górna, podchodzące do granicy Parku Oruńskiego, znajdującego się po lewej stronie. Prawa strona to geograficznie już Pojezierze Kaszubskie, pofałdowane i zalesione wzgórza, doliny i pagórki.

Niewątpliwie to wyjątkowy punkt widokowy, pokazujący dziedzictwo kultury i bogactwo natury, Gdańsk przemysłowy i sielankowy zarazem.

Widać tu wyraźnie, jak zmienia się miasto – nowe inwestycje przenikają się z historycznymi atrakcjami. Punkt widokowy został zagospodarowany – jest tam okrągły skwerek z drzewami, ławkami i zdrojem, z którego można się napić wody. O historii samego zbiornika, jego konstrukcji i znaczeniu dla Gdańska dowiemy się z ustawionej tam tablicy.

NOWA ATRAKCJA NA MAPIE GDAŃSKA

– Udostępniamy nową, tym razem całoroczną atrakcję – punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia. Sam zbiornik został udostępniony do zwiedzania od 11 sierpnia b.r. Przez zaledwie 18 dni, kiedy był otwarty, odwiedziły go aż 3322 osoby. – mówi Jacek Skarbek, prezes GIWK.

Wraz z końcem sierpnia zbiornik został zamknięty ze względu na szykujące się do snu zimowego nietoperze. Chiropterolodzy, czyli badacze nietoperzy, uznali ten zbiornik za jedno z najważniejszych miejsc ich zimowania w województwie pomorskim. I to właśnie ze względu na ochronę tych niezwykłych ssaków, zbiornik będzie udostępniany tylko przez cztery miesiące w roku – od maja do sierpnia.

To wyjątkowe miejsce warto odwiedzać nie tylko z uwagi na zbiornik, lecz również ze względu na wspaniałe widoki, które można podziwiać o każdej porze roku. – podkreśla Monika Piotrowska – Szypryt, rzecznik GIWK.

Dojście do nowego punktu widokowego jest całkowicie uporządkowane, zostały tam ustawione śmietniki i drogowskazy, a dotarcie na wzniesienie ułatwiają drewniane terenowe schody. Najlepiej dojść pieszo od małego parkingu, który znajduje się przy ul. Nowiny, między nieruchomościami o numerach 26 a 28, skąd czeka nas kilka minut wędrówki.

To drugi punkt widokowy, który powstał w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego – projektu GIWK, którego celem jest nadanie nowej funkcji zabytkowym obiektom infrastruktury wodociągowej.

„Wodociągowe” punkty widokowe uzupełniają projekt Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni pod nazwą „Spojrzenie na Gdańsk”, w ramach którego otwarto już 11 osi widokowych, a kolejne są w przygotowaniu. Najwięcej miejsc, z których podziwiać można panoramę miasta, udostępniono we Wrzeszczu i w Oliwie. Ostatnie, jedenaste, otwarto w czerwcu tego roku we Wrzeszczu, na Górze Jana w parku przy Jaśkowej Dolinie.

LISTA MIEJSC WIDOKOWYCH, OTWARTYCH PRZEZ GZDiZ W RAMACH PROJEKTU „SPOJRZENIA NA GDAŃSK” 

 1. Przy Dworze I przy ul. Polanki 125 w Oliwie. Jedyna do dziś zachowana oś widokowa z Dworów Oliwskich – w kierunku morza
 2. Kaczy Dołek nad ul. Jaśkowa Dolina – w kierunku Zaspy
 3. Wzgórze nad ul. Podleśną – w kierunku Zaspy
 4. Wzgórze nad ul. Wronią – w kierunku terenów stoczniowych
 5. Góra Jana we Wrzeszczu, spod tzw. Ślimaka – na Stary Wrzeszcz, Nowy Port i morze
 6. Wzgórze Luizy – w kierunku Żabianki, Sopotu i morza
 7. Wzgórze Pachołek – w kierunku Starej Oliwy, Wrzeszcza i terenów stoczniowych
 8. Wzgórze w okolicach Doliny Radości (dawna Góra Szwabego) – w kierunku Oliwy i Żabianki
 9. Wzgórze Luizy (nazywane także Wzgórzem Zielińskiego) – w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice
 10. Luneta Cafarellego, Biskupia Górka
 11. Góra Jana, park przy Jaśkowej Dolinie

PUNKTY WIDOKOWE POWSTAŁE W RAMACH GDAŃSKIEGO SZLAKU WODOCIĄGOWEGO

 1. Zbiornik Wody Kazimierz, Wyspa Sobieszewska, ul. Lazurowa 4 (czynny od maja do września włącznie, uwaga – obowiązują zapisy) – na Zatokę Gdańską, Żuławy Gdańskie, Wyspę Sobieszewską
 2. Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, ul. Nowiny
 3. Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski, ul. Sobieskiego 6A, Góra Szubieniczna (otwarcie wkrótce).

WIĘCEJ O GDAŃSKIM SZLAKU WODOCIĄGOWYM >>>

About the author