Ponad 9000 gości na Szlaku

W sezonie letnim 2019 Gdański Szlak Wodociągowy odwiedziło 9060 osób.

To jedna z najnowszych i najbardziej tajemniczych atrakcji na mapie turystycznej Trójmiasta. Nasz nietypowy pomysł na rewitalizację obiektów hydrotechnicznych zainteresował turystów oraz mieszkańców Gdańska. W pierwszym sezonie na Szlaku pojawiło się ponad dziewięć tysięcy zwiedzających.

Szlak to trzy rozsiane po Gdańsku obiekty pełniące dawniej (a jeden z nich obecnie) funkcję rezerwuarów wody:

Gdański Szlak Wodociągowy zaskakuje przystępnie podaną wiedzą i niezapomnianymi wrażeniami, jakie wywiera na zwiedzających niezwykłą architekturą, unikalną atmosferą i myślą techniczną.

Od czerwca do końca sierpnia 2019 największym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się zbiornik Stara Orunia, w którym przewodnicy oprowadzili w sumie 4933 osoby.

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Znajdujący się na Wyspie Sobieszewskiej Zbiornik Wody Kazimierz zwiedziło 2419 osób, a zlokalizowany we Wrzeszczu Zbiornik Stary Sobieski – 1708. Zwiedzanie obiektów Szlaku odbywa się w formie wejść z przewodnikiem o konkretnych, wyznaczonych wcześniej godzinach – w bieżącym roku odbyło się 762 takich wycieczek.

Po aktywnym sezonie letnim, zbiorniki Gdańskiego Szlaku Wodociągowego przez pewien czas nie będą dostępne dla zwiedzających – każdy z nieco innego powodu.
W 150-letnim Zbiorniku Wody Stara Orunia ponownie zagościły nietoperze, które zabytkowy rezerwuar wybrały sobie jako miejsce zimowej hibernacji. Zwierzęta opuszczą obiekt w maju – wtedy też zostanie on ponownie udostępniony do zwiedzania. W Zbiorniku Wody Kazimierz rozpoczęły się zaplanowane na najbliższe cztery miesiące prace konserwacyjne, a Zbiornik Stary Sobieski, po miesięcznym odpoczynku” wraca na Szlak w październiku z nową ofertą edukacyjną oraz udogodnieniami dla indywidualnych zwiedzających.

Ciekawostki, historia, technika, bieżące informacje – śledź Gdański Szlak Wodociągowy na Facebooku >>> 

About the author