Światowy Dzień Wody 2019 – darmowe bilety na wystawę oraz wodna gra parkowa

W tym roku Światowy Dzień Wody świętujemy przez cały weekend (22-24 marca). Spotkajmy się we Wrzeszczu, przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski!

Limit 450 darmowych biletów na wystawę został już wyczerpany. Dziękujemy za Wasze zainteresowanie 🙂

JUBILEUSZ

Weekendem obchodów Światowego Dnia Wody chcemy rozpocząć wspólne świętowanie okrągłej, 15- tej rocznicy działalności naszej Spółki. Z tej okazji przez cały rok będziemy stwarzać okazje do wspólnej edukacji, rekreacji i kultury. Chcemy być jeszcze bliżej gdańszczan, proponując (oprócz codziennej pracy dla rozwoju systemu wod-kan) różne formy wspólnego spędzania czasu w wodnym klimacie.

IDEA ŚWIATOWEGO DNIA WODY

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez ONZ 17 lat temu. Co roku 22 marca ma za zadanie uświadamiać społeczeństwu, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody mają inspirować do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody w społecznościach lokalnych i na świecie.

RODZINNE ATRAKCJE W WODOCIĄGOWYM KLIMACIE

Poznajcie nas i nasze działania dla poprawy gospodarki zasobami wody pitnej w Gdańsku i jakości wody dostarczanej mieszkańcom, a także zwiększania świadomości ekologicznej i budowania postawy odpowiedzialności społecznej. Wejdźcie z nami w świat codziennej pracy osób, które rozbudowują infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną, służąc tym samym rozwojowi całego miasta i poprawie jakości życia jego mieszkańców.

Spotkajmy się w samym sercu dawnego systemu wodociągowego Gdańska – przy odrestaurowanym w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego Zbiorniku Wody Stary Sobieski!

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody 2019 w Gdańsku zapraszamy Was do wnętrza Zbiornika Wody Stary Sobieski na premierę wystawy dotyczącej ostatnich 15-lat w historii gdańskich wodociągów.

Limit 450 darmowych biletów na wystawę został już wyczerpany. Dziękujemy za Wasze zainteresowanie 🙂

 

15 LAT GIWK. POZNAJCIE NAS. HISTORIE WSPÓŁCZESNE

Wystawa, w odróżnieniu od pozostałych treści, które spotkać możemy w Zbiorniku Wody Sobieski, dotyczy najnowszej historii rozwoju systemu wodociągowego i kanalizacyjnego w Gdańsku. Sięga 2004 roku, kiedy powołano spółkę miejską GIWK i kiedy rozpoczęto w Polsce wykorzystywanie funduszy unijnych na inwestycje infrastrukturalne. Z perspektywy 150 lat istnienia nowoczesnych wodociągów w Gdańsku, 15 lat wydaje się krótkim okresem. Rozmiar inwestycji realizowanych w latach 2004 -2019 dowodzi jednak, że był to okres szczególny dla poprawy jakości gdańskiej wody i systemu sanitarnego.

Wystawa „15 lat GIWK. Poznajcie nas. Historie współczesne” pozwala zapoznać się z ekologicznym i społecznym efektem inwestycji. Ujawnia także (po raz pierwszy) konkretne osoby, które stoją za ich realizacją.

Każdy odbiorca wystawy stoi przed szansą zapisania się na stałe w historii gdańskich wodociągów, poprzez złożenie pamiątkowego podpisu na jednym z elementów wystawy. Autografy gdańszczan staną się w przyszłości elementem stałej ekspozycji w Zbiorniku Wody Stary Sobieski, który jest jednym z obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Taka pamiątkowa księga, z pewnością, nabierze w przyszłości dużej wartości historycznej i sentymentalnej.

WODNA GRA PARKOWA

W sobotę 23 marca w godz. 11 -15 na koronie Zbiornika Wody Stary Sobieski i punktu widokowego Antoni zorganizujemy rodzinną grę parkową w wodociągowym klimacie. Zapraszamy mieszkańców Gdańska do sprawdzenia swoich sił w 5 konkurencjach:

 1. Jaki to znak? – odkryj, jakie wodociągowe symbole graficzne skrywa układanka
 2. Odkręć zawór – rozgryź konstrukcję z rurek i zaworów i zobacz, gdzie płynie woda
 3. Ale traf! – rzuć kroplą wody do celu
 4. Podróż w czasie – zostań mistrzem chronologii
 5. Literomania – quizzowe wyzwanie literowe
 6. Wodne koło wiedzy – zostań wodociągowym ekspertem

Na wszystkich zwiedzających i uczestników gry parkowej będą czekać napoje, atrakcyjne upominki i IV numer WODASHION – dedykowanego wydarzeniu magazynu o gdańskiej wodzie, który wydajemy corocznie w ramach Światowego Dnia Wody.

JAK DOTRZEĆ NA MIEJSCE?

Dojście do zbiornika jest możliwe od ul. Sobieskiego i od ul. Traugutta. Dojścia zostały oznaczone specjalnymi tablicami z logo GIWK.

 • Po lewej stronie ul. Sobieskiego, stojąc w kierunku Suchanina, zaraz za willą przy
  ul. Sobieskiego 2, jest oznakowane wejście na dość stromą drogę gruntową między działkami. Znajduje się tam tablica wskazująca drogę dojścia do zbiornika.
 • Idąc od strony ul. Traugutta trzeba kierować się wzdłuż betonowego ogrodzenia okalającego Stadion Miejski (dawny stadion Lechii Gdańsk), minąć cerkiew św. Mikołaja i kierować się w górę, mijając po lewej stronie dawny cmentarz krematoryjny (Park Nostalgiczny).

Od strony ul. Sobieskiego są dwa gruntowe, dość spore parkingi:

 • pierwszy zaraz przy skrzyżowaniu ul. Sobieskiego z ul. Siedlicką i Traugutta,
 • drugi – nieco powyżej podejścia pod zbiornik, po tej samej stronie ulicy.

Można też skorzystać z komunikacji miejskiej i autobusem linii 115 z dworca PKP Wrzeszcz dojechać do przystanku ZTM „Jarowa”.

Zbiornik Wody Stary Sobieski jest umieszczony w aplikacji Google Maps.

Zbiornik Wody Stary Sobieski mapka dojścia

DO ZOBACZENIA! 🙂 

About the author