Światło, woda i dźwięk, czyli niezwykły letni duet koncertowy

To już czwarty sezon bezpłatnych koncertów carillonowych, które cieszą ucho w letnie wieczory. Po raz drugi w repertuarze znajdzie się również coś „dla oka”. Mowa o naszej Fontannie Heweliusza, która ubarwi carillonowe dźwięki swoimi kolorami i wodnymi wariacjami, podkreślonymi dodatkowo przez specjalne oświetlenie Kościoła Św. Katarzyny. Zapraszamy na WODOWANIE SZTUK!

Koncert na żywo w każdy piątek

W każdy lipcowy i sierpniowy piątek o 21.00 zapraszamy na godzinne koncerty z muzyką na żywo.

Już 7 lipca odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego gdańska carillonistka Pani Monika Kaźmierczak wraz z zespołem Hornet Ensemble wykonają utwór „Muzyka na wodzie” J.F. Haendla w aranżacji Kamila Cieślika.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU >>>

– W każdy wakacyjny piątek przez godzinę będzie można podziwiać niezwykły pokaz wody, światła i dźwięku. To wyjątkowa atrakcja zarówno dla mieszkańców Gdańska, jak i turystów – zwłaszcza, że udało nam się zaprosić tylu znamienitych muzyków z całego świata, wielbicieli tego unikatowego instrumentu, jakim jest carilllon – podkreśla Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zwieńczeniem letnich koncertów będzie występ pn. „Currents/Prądy” w wykonaniu amerykańskiej carillonistki Tiffany Ng. Koncert finałowy, który odbędzie się 25 sierpnia, zostanie wzbogacony o wizualizacje w wykonaniu gdańskich artystów Roberta Turło i Adama Przybysza, które zostaną wyświetlone na wieży Kościoła św. Katarzyny.

Fontanna i carillon – zgrany duet

To już drugi sezon „Wodowania Sztuk” – niezwykłych pokazów Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, odbywających się na skwerze przy Wielkim Młynie.

Na zakończenie koncertów na żywo oraz dodatkowo w soboty i w niedziele o godz. 21:45, w kompozycyjnie dopracowanym układzie, prezentowany będzie program specjalny fontanny oraz odpowiednio dobrany utwór wygrywany przez gdański carillon.

  • W LIPCU usłyszeć będzie można utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza” skomponowany przez Pana Kamila Cieślika i wygrywany już w zeszłym roku.
  • W SIERPNIU wykonywana będzie nowa kompozycja „Nihil constant” autorstwa Pani Katarzyny Kwiecień–Długosz.

– Oba utwory zostały zgłoszone do organizowanego przez nas konkursu „Fontannie bije ten dzwon” – przypomina Jacek Skarbek, prezes GIWK. – Kiedy planowaliśmy ten konkurs, nie spodziewaliśmy się, że zwycięskie utwory tak bardzo wzbogacą pokazy naszej fontanny – dodaje.

W tym roku nową oprawę zyska też wieża Kościoła św. Katarzyny. Miejsce, w którym przebywa muzyk grający na carillonie, zostało dodatkowo podświetlone, a kolory zsynchronizowano z pokazem Fontanny Heweliusza.

Mamy nadzieję, że któregoś wakacyjnego wieczoru spotkamy się z Wami przy fontannie. Niezwykła uczta dla uszu i oczu gwarantowana. Do zobaczenia 🙂

Organizatorami pokazów są: Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.

POLUB GDAŃSKIE CARILLONY NA FACEBOOKU >>>

 

 

 

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.