Zakończenie sezonu turystycznego w Starej Oruni. Święto Nietoperzy

To ostatni moment, aby w tym roku zwiedzić Zbiornik Wody Stara Orunia. 29 i 30 sierpnia z okazji Święta Nietoperzy przygotowaliśmy dla Was więcej terminów zwiedzania i dodatkowe atrakcje.

Z początkiem września zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia przygotowuje się na przyjęcie skrzydlatych ssaków. Od jesieni do wiosny kilkaset nietoperzy znajduje schronienie w tym nietypowym, podziemnym obiekcie, tym samym nie jest on już dostępny dla zwiedzających. Są to zwierzęta, które od lat fascynują i rozbudzają ludzką wyobraźnię. Wokół nich narosło wiele mitów, które będzie można rozwiać dzięki plenerowym weekendowym atrakcjom – wystawie przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, spotkaniom z ekspertami.

– Przygotowaliśmy dla zwiedzających dodatkowe atrakcje, które będą zlokalizowane na terenie punktu widokowego przy zbiorniku – nietoperzowe koło wiedzy z niespodziankami do wygrania, wystawa o gatunkach nietoperzy, które występują w zbiorniku, spotkania z chiropterologami, którzy przygotowali ciekawostki na temat nietoperzy – mówi Jacek Skarbek, prezes zarządu GIWK.

WARTO WIEDZIEĆ

Podziemny zbiornik charakteryzuje się ceglaną scenerią wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne, niż obiekty o funkcji technicznej. Wystrój zbiornika jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku i był jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał wówczas niezwykle nowoczesny, kompletny system – od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane przy budowie podobnych inwestycji.

ZAPISY I BILETY

– Zbiornik Wody Stara Orunia cieszy się największym zainteresowaniem zwiedzających i jest dostępny stosunkowo najkrócej. Dlatego w najbliższy weekend przygotowaliśmy dla wszystkich chętnych specjalną możliwość zwiedzania obiektu co pół godziny w godzinach od 11:00 do 22:00 – mówi Dorota Sawczyszyn, koordynatorka Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Na zwiedzających standardowo czekają przewodnicy oraz dodatkowe atrakcje z okazji Święta Nietoperzy – dodaje. Atrakcje wokół zbiornika, w strefie punktu widokowego są bezpłatne. Wejście do zbiornika jest płatne – bilety kosztują 9 zł, dzieci do lat 4 mogą korzystać z darmowych wejściówek.

ZAPISZ SIĘ I KUP BILET

#bezpiecznienaszlaku

Formuła zwiedzania Gdańskiego Szlaku Wodociągowego od zawsze polegała na kameralnych spotkaniach niewielkich grup z przewodnikiem. Powierzchnia i charakter obiektów pozwalają na zachowanie wszystkich reguł sanitarnych związanych z profilaktyką COVID-19. Zwiedzanie odbywa się w kameralnych grupach 10- i 15-osobowych. By goście szlaku czuli się w pełni bezpiecznie wprowadzony został obowiązek dezynfekowania rąk oraz butów, a także zasłaniania ust i nosa podczas wycieczki. Dbamy także o właściwą i regularną dezynfekcję powierzchni, z którymi mogą mieć kontakt zwiedzający.

Wszystkie atrakcje w ramach Święta Nietoperzy zorganizowane zostały na zewnątrz Zbiornika Wody Stara Orunia, na terenie tarasu widokowego.

DO ZOBACZENIA NA SZLAKU

Zbiornik Wody Stara Orunia będzie można zwiedzać do 31 sierpnia włącznie. Do końca września można jeszcze zwiedzać pozostałe atrakcje na szlaku – podziemny Zbiornik Wody Stary Sobieski z 1911 roku (znajduje się w pobliżu Politechniki Gdańskiej) oraz wieżowy Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej z pięknym tarasem widokowym.

SZCZEGÓŁY I ZAPISY -> www.szlak.gda.pl

Śledź Gdański Szlak Wodociągowy na Facebooku

About the author