CZY POWINNIŚMY OSZCZĘDZAĆ WODĘ?

WIADOMO! Zarówno ze względu na dobro środowiska, jak i naszego portfela. Warto już dziś wprowadzić drobne zmiany, które pozwolą zużywać jej mniej. Nie wiecie, jak zacząć? Pomocna może być np. ogólnopolska akcja „Kropla do kropli”.

Temat oszczędzenia wody był przez nas poruszany wielokrotnie. Dla przypomnienia – przeczytajcie, ile dzięki racjonalnemu korzystaniu z wody możecie zaoszczędzić w skali roku i zobaczcie, jak można to zrobić.

Niech Was nie zmyli pozorna ogólnodostępność wody. Fakt, że nieopodal jest Bałtyk, jeziora i rzeki nie oznacza, że pod dostatkiem jest też wody nadającej się do picia. Tym bardziej, że aż 97,5% zasobów stanowi woda słona (niezdatna do spożycia), a większość wody słodkiej uwięziona jest w lodowcach lub pod ziemią, w efekcie czego dostępny jest zaledwie 1%. Pod względem zasobów wody Polska zajmuje zaledwie 113 miejsce na 171 notowanych państw – wyprzedzamy w zasadzie głównie kraje pustynne lub położone w górach. Działania lokalne zawsze przekładają się na sytuację globalną, dlatego nie czekajcie i zacznijcie oszczędzać wodę już dziś. Nieprzekonani? Zobaczcie video!

Jak zacząć? Wskazówek mogą dostarczyć takie inicjatywy jak np. „Kropla do kropli”. To ogólnopolska akcja zorganizowana we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, której partnerem jest także Fundacja Nasza Ziemia. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program edukuje i oferuje ciekawe rozwiązania pomagające zwiększyć oszczędność wody – dla domu, szkolnictwa i biznesu.

Zachęcamy do odwiedzenia serwisu kropladokropli.pl, który jest poświęcony zagadnieniom efektywności energetycznej, w szczególności wody i całokształtu energii wokół niej. Celem serwisu jest prezentowanie innowacyjnego spojrzenia na wodę i energię z innej perspektywy, ale w prosty i zrozumiały sposób.

Znajdziesz tu przykłady dobrych praktyk, rozwiązań, specjalistycznych usług, a także produktów dedykowanych tym wszystkim, dla których obniżenie opłat za wodę, ścieki i energię do jej podgrzania jest ważne z punktu widzenia własnych korzyści, ale także osobistego wkładu w redukcję CO2 emitowanego codziennie do atmosfery.

About the author