Czy widzieliście kiedyś tzw. „kwitnącą wodę”? Pewnie mieliście okazję zaobserwować pojawiające się na powierzchni akwenów glony i sinice. Niektórzy z Was prawdopodobnie nawet się ich boją. Słusznie! Warto wiedzieć, że zjawisko to nazywa się EUTROFIZACJĄ i niestety nie jest korzystne dla środowiska i człowieka.
O eutrofizacji mówimy wtedy, gdy dochodzi do wzmożonego wzrostu biomasy glonów na skutek wzbogacania wód w substancje odżywcze (biogeny, głównie azot i fosfor). Choć „substancje odżywcze” kojarzą się pozytywnie – niech Was to nie zmyli! Nagromadzenie biogenów nie niesie ze sobą niczego dobrego.
- Glony i sinice zmniejszają przeźroczystość wód, tworząc „zakwity”.
- Biomasa pobiera dużo tlenu, którego w efekcie brakuje w niższych warstwach zbiorników: tworzą się tam tzw. „pustynie tlenowe” i dochodzi do obumierania żyjących tam organizmów.
- Sinice wywołują reakcje alergiczne, a przede wszystkim sprawiają, że wody stają się toksyczne.
Co sprzyja takiemu zachwianiu równowagi ekologicznej?
Najważniejsze przyczyny to spływ z powierzchni przenawożonych azotem gruntów rolniczych, odprowadzanie do wód ścieków, które nie zostały w pełni oczyszczone, korzystanie z detergentów zawierających fosforany i zanieczyszczone tlenkami azotu powietrze.
Jak przeciwdziałać eutrofizacji?
Biogeny usuwane są podczas biologicznego etapu procesu oczyszczania ścieków. Dlatego stały rozwój technologii stosowanych w oczyszczalni może przyczynić się do coraz skuteczniejszej redukcji ich ładunku (widać to na przykładzie gdańskiej oczyszczalni, która po przeprowadzonej w 2010 r. modernizacji lepiej radzi sobie z usuwaniem biogenów). To działania, które może podjąć właściciel infrastruktury wod-kan np. miasto, ale warto pamiętać, że:
Na przeciwdziałanie eutrofizacji może mieć wpływ każdy z nas!
Wybierając naturalne środki czystości i dbając o dobrą jakość powietrza każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do dbania o zachowanie równowagi ekologicznej. Bardzo ważną grupą są tu także osoby pracujące w rolnictwie, które rozwój eutrofizacji mogą zmniejszyć dzięki rozsądnemu nawożeniu upraw.