Dlaczego sieci nie lubią śmieci? V edycja konkursu dla uczniów

Od lat celem organizowanego przez nas konkursu jest edukacja w zakresie konsekwencji dla środowiska, jakie może wywołać pozostawianie śmieci w nieprzeznaczonych do tego miejscach lub wprowadzanie śmieci i chemikaliów do sieci kanalizacji sanitarnej. Celem tegorocznej edycji jest także edukacja w zakresie segregowania odpadów oraz obecności substancji niebezpiecznych w przedmiotach codziennego użytku (np. opakowaniach, kosmetykach, środkach czystości, środkach higieny osobistej) i możliwości stosowania ich naturalnych zamienników (takich jak np. soda oczyszczona, ocet, kwasek cytrynowy, olejki zapachowe).

Obecność substancji niebezpiecznych w produktach używanych każdego dnia wpływa również na jakość wody w środowisku naturalnym.

Wyzwanie mogą podjąć uczniowie gdańskich szkół podstawowych, w wieku 10-13 lat. 

Konkurs organizowany jest w ramach inicjatywy „Sprzątanie świata”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Akcja-segregacja!”. Jego formuła łączy się także z tematyką realizowanej przez nas w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity” kampanii Miasto na detoksie, której celem jest zwiększanie świadomości w zakresie obecności substancji niebezpiecznych w codziennym otoczeniu oraz zwrócenie uwagi na rolę używanych każdego dnia plastików.

Zarówno chemikalia, jak i plastiki szkodzą zdrowiu ludzi i niekorzystnie wpływają na otaczające nas środowisko.

Tym razem zapraszamy do udziału w warsztatach improwizacyjnych😊

W prosty, ale kreatywny sposób, podczas zorganizowanych przez specjalistów ćwiczeń i gier improwizacyjnych, chcemy podkreślać konsekwencje dla środowiska, jakie może wywołać wprowadzanie odpadów do sieci kanalizacji sanitarnej lub pozostawianie odpadów niebezpiecznych, bądź zawierających substancje niebezpieczne w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych.

Jak to działa?

  • Warunkiem udziału w konkursie jest stworzenie historii z wykorzystaniem 3 przedmiotów wskazanych na obrazkach w formularzu zgłoszeniowym. Forma odpowiedzi jest dowolna, liczy się kreatywne podejście do tematu. Zgłoszenia można nadsyłać do 29 października 2018 r.
  • Na podstawie odpowiedzi, JURY konkursowe wyłoni grupy warsztatowe w terminie do 30 października 2018 r. Warsztaty improwizacyjne „Dlaczego sieci nie lubią śmieci” będą odbywać się w terminach od 5 do 25 listopada 2018. Minimalna liczba osób w grupie to 2. Uczniowie zgłoszeni indywidualnie do konkursu zostaną w miarę możliwości połączeni w grupy warsztatowe z jednej szkoły.
  • Praca grup i sposób wykonywania zadań na warsztatach będzie oceniana (kryteria: zawartość merytoryczna, zaangażowanie, współpraca grupy, pomysłowość).
  • Ogłoszenie grup improwizacyjnych zaproszonych do finału nastąpi w dniu 26 listopada 2018 na www.giwk.pl, www.blizejzrodel.pl oraz na naszym facebookowym profilu www.facebook.com/BlizejZrodel. Dla finalistów odbędą się kolejne warsztaty, przygotowujące do występu na scenie.
  • Nagrodzone występy oraz praca grup warsztatowych zostaną nagrane w formie pamiątkowego filmu, który otrzymają wszyscy uczestnicy.

W poprzednich edycjach konkursu zadaniem uczestników było:

  1. Przygotowanie wierszowanki, która w błyskotliwy sposób odpowiadała na zadane w tytule konkursu pytanie lub nawiązywała do zagadnienia konkursowego.
  2. Zaprojektowanie okładki zeszytu do zajęć z przyrody (rysunek miał nawiązywać do tematyki konkursu i poruszanych w ramach tego konkursu zagadnień)
  3. Przeprowadzenie z członkami rodzin dziennikarskiego wywiadu dotyczącego naturalnych metod dbania o dom i urodę.
  4. Stworzenie piosenki w stylu rap, odnoszącej się do tematyki konkursu.

Zobacz relację z finału IV edycji konkursu >>>

MATERIAŁY DO POBRANIA:

About the author