Odsalanie na zawołanie, czyli wodny gadżet naukowy

Dostęp do dobrej jakości wody pitnej wciąż jest problemem w wielu regionach świata. Naukowcy mają przed sobą wiele wyzwań, których podjęcie może okazać się przełomowym krokiem na drodze do poprawy tej sytuacji. Dzięki wynalazkowi egipskich badaczy, słona woda może zamienić się w pitną już w kilka minut. Wszystko dzięki specjalnej membranie.

Mamy dla Was całkiem świeżą informację ze świata wodnych wynalazków. Naukowcy z Uniwersytetu Aleksandryjskiego (Mona Naim, Mahmoud Elewa, Ahmed El-Shafei i Abeer Moneer) opracowali specjalną technologię, dzięki której możliwe jest odfiltrowanie soli z nawet znacznie zasolonej wody w prosty i szybki sposób. To prawdziwy przełom w nauce. To także nadzieja dla wielu tysięcy osób zmagających się z niedoborem wody zdatnej do picia. Co ważne, rozwiązanie jest zdecydowanie mniej kosztowne niż w przypadku skomplikowanych instalacji, których montaż idzie w parze z ogromnymi inwestycjami w infrastrukturę i które zużywają bardzo dużo energii elektrycznej.

Nowa metoda nie konsumuje energii, a sprzęt może być wyprodukowany szybko i łatwo. Dzięki temu z rozwiązania mogą korzystać mieszkańcy nawet bardzo ubogich regionów, w których nie ma jeszcze elektryczności. Mało tego – wynalazek może być dobrą podstawą do konstruowania kolejnych, bardziej rozwiniętych systemów odsalających.

Jak to działa? Podstawowym elementem technologii jest półprzepuszczalna membrana pokryta proszkiem z octanu celulozy. Wodę pod określonym ciśnieniem doprowadza się do kontaktu z powierzchnią membrany, która zatrzymuje większe cząsteczki m.in. sól. . Następnie, w celu pozbycia się pozostałych nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń, wodę podgrzewa się do stanu gazowego, a następnie kondensuje  (przejście ze stanu gazowego do ciekłego). Dzięki takiej kolejności działań możliwe jest uzyskanie wody zdatnej do picia. .

Proces z zastosowaniem półprzepuszczalnej membrany, o którym piszemy, to fachowo rzecz ujmując – perwaporacja, czyli technika rozdziału mieszanin substancji ciekłych. Sama technologia jest już znana od połowy lat 90-tych, ale do tej pory wykorzystanie jej w procesie odsalania nie mogło być powszechne ze względu na bardzo wysoki koszt i stopień skomplikowania produkcji specjalistycznych membran. Obecne możliwości technologiczne spowodowały znaczne obniżenie kosztów wytwarzania membran, przy jednoczesnym przyspieszeniu i ułatwieniu produkcji. Teraz membrana o wysokiej selektywności (zatrzymuje dokładnie te składniki, na których nam zależy) i dobrej jakości może być wyprodukowana praktycznie w każdym laboratorium, przy użyciu niedrogich składników. To świetna opcja dla krajów rozwijających się – lepsza niż często obecnie wykorzystywana technika odwróconej osmozy.

Membrana może być z powodzeniem stosowana w przypadku wód o wysokim stopniu zasolenia, jak na przykład Morze Czerwone. Może zostać również skomercjalizowana: wystarczy wyprodukować większe kawałki membrany, a następnie pociąć je na mniejsze części. To wstęp do całkowicie innych technologii i nadzieja na rozwiązanie poważnego światowego problemu związanego z deficytem wody pitnej.

About the author

JOIN THE DISCUSSION