Sezon na rowerowe wyprawy coraz bliżej. Mamy dobrą wiadomość! Dzięki pewnemu sprytnemu gadżetowi możesz wytwarzać wodę, pedałując. A mówią, że „samo się nie zrobi”! Ten wodny gadżet udowadnia, że są wyjątki.
Fontus to stworzony przez Kristofa Retezáehasa, studenta wzornictwa przemysłowego z Austrii, wynalazek, który kondensuje wychwytywaną z powietrza wodę. Funkcjonalność urządzenia mogłaby mieć zastosowanie w 2 sytuacjach. Po pierwsze, to świetny gadżet dla spragnionych wielbicieli rowerowego sportu (może być zawieszony w miejscu bidonu). Po drugie, to pomocne urządzenie w regionach, które cierpią na brak opadów, mimo że wilgotność powietrza jest spora. Fontus ma więc potencjał, by stać się nie tylko technologiczną nowinką, ale również bardzo przydatnym rozwiązaniem w miejscach cierpiących na deficyt wody (których jak wiecie, jest całkiem sporo).
Fontus mocowany jest do ramy rowerowej. Składa się z kondensatora oraz butelki. Na górze kondensatora znajduje się panel słoneczny, który zasila go energią. Ruch roweru sprawia, że powietrze wpada do urządzenia, a następnie jest chłodzone, przez co ulega kondensacji. Krople wody opadają, gromadząc się w bidonie. Pewnie każdy z Was zauważył kiedyś, że jeśli wyjmie z lodówki np. schłodzoną butelkę wody i pozostawi ją na chwilę w cieplejszym pomieszczeniu – na jej ściankach zaczynają pojawiać się krople. To właśnie kondensacja w praktyce.
Projekt został dostrzeżony już w 2014 roku, będąc w gronie finalistów James Dyson Award (nagrody dla innowacyjnych i inspirujących studenckich pomysłów). Zastrzeżenia może budzić jedynie ilość i szybkość produkowanej przez urządzenie wody oraz jakość powietrza, z którą niestety bywa różnie. Jeśli warunki pogodowe są bardzo dobre (panuje wilgoć na poziomie 80-90%, a temperatura wynosi około 30-40°C), Fontus może wytworzyć nawet do 0,5 l wody w ciągu godziny. Niestety takie parametry elementów pogody są raczej rzadko spotykane (zwłaszcza w naszym klimacie). Gdy wilgotność spada do ok. 50%, a temperatura nieco powyżej 20°C, produktywność urządzenia to już tylko ok. 1 kropla na minutę, czyli zaledwie ok. 1,5 ml wody w ciągu godziny. Do wyprodukowania znaczącej ilości wody potrzeba więc tak naprawdę bardzo dużo czasu. Być może uda się jednak udoskonalić prototyp tak, by stał się bardziej wydajny.
źródło: canyouactually.com (Photo Credits: Kristof Retezár)
Jest szansa, że Fontus trafi na rynek jeszcze w tym roku i będzie dostępny w cenie poniżej 100 dolarów. To co, kto chętny? Dla rowerowych gadżetomaniaków wodnych na wyprawy poza miastem – pozycja obowiązkowa:)
wsparcie merytoryczne: amesdysonaward.org/projects/fontus-2/, canyouactually.com/fontus-air-into-water, fontus.at