Stan Skupienia

W dniach 7−15 lipca w Gdańsku odbywały się warsztaty dla młodych architektów i projektantów przestrzeni. W tym roku oscylowały wokół wody.  Inicjatorem tego wydarzenia byli studenci Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projekt zrealizowano przy współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Studentów Architektury.

Woda

Lokalizacja tegorocznych warsztatów została wybrana nieprzypadkowo. Woda to temat szczególnie ważny dla Gdańska, miasta, które powstało u ujścia rzeki do Zatoki i dalej do morza. Nadmorskie bulwary, parki ze stawami, plaże i mariny czynią wodę swoistym stylem życia gdańszczan.

Oficjalna część warsztatów rozpoczęła  się w gmachu Akademii Sztuk Pięknych przy Targu Węglowym. Podczas uroczystości inauguracyjnej zaprezentowano projekt zdroju ulicznego − lokalnego przykładu architektury miejskiej związanej z wodą. Zdroje stanęły w 2012 roku w pasie nadmorskim a ich forma jest wynikiem konkursu zorganizowanego przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną. Następnie grupa ponad stu studentów, architektów oraz artystów z całej Polski i z zagranicy ruszyła, by poznawać miasto. Uczestnicy pracowali w pobliżu nadwodnych problematycznych obszarów, takich jak Stocznia Gdańska, Dolne Miasto i Nowy Port.

image

Studenci stworzyli dziewięć grup, z których każda składała się zarówno z miejscowych artystów jak i osób przyjezdnych. Każda grupa pracowała we wcześniej ustalonym miejscu, nad jednym z hasłowych tematów, takich jak degrengolada, sublimacja czy propaganda.

Pieszo, kajakiem i rowerem

Debaty, wykłady oraz wycieczki przybierały różne formy. Uczestnicy poznali miasto poruszając się pieszo, rowerem, a nawet pływając kajakami. Wieczorami odbywały się spotkania relaksacyjno-integrujące, które były istotnym impulsem do powstania ostatecznych wersji projektów. Celem uczestników warsztatów było wskazanie problemów, charakteryzujących użytkowane przestrzenie publiczne oraz promocja miejsc, które są  niedoceniane. W jednej z prac posłużono się drogowskazami oprowadzającymi po okolicy wokół frontów wodnych, czyli obszarów znajdujących się pomiędzy strukturą miejską, a portową rzeki Motławy.

image

 Owoce tegorocznych warsztatów zaprezentowano w niedzielę, 14 lipca, na uroczystym zakończeniu.

Wyniki pracy wszystkich grup można obserwować na blogu: www.ossa2013gdansk.blogspot.com oraz fanpage’u: https://www.facebook.com/OssaGdansk2013.

Poprzedni artykuł

Woda w liczbach

Następny artykuł

Nie lej wody!

About the author

JOIN THE DISCUSSION