To wodne zwierzę? Nie wierzę!

Wiecie już, że woda jest niezbędna do życia każdemu człowiekowi. Są jednak istoty, które potrzebują jej jeszcze bardziej niż my. Dla nich woda jest głównym środowiskiem życia – tak jak dla nas powietrze. Pewnie Waszym pierwszym skojarzeniem są ryby. Słusznie, ale też bardzo tradycyjnie! Dla urozmaicenia dziś przyjrzymy się najbardziej oryginalnym organizmom wodnym, które żyją na świecie. Będzie ciekawie!

Czy wiecie, że żyjące pod wodą koralowce głębinowe to jedne z najbardziej długowiecznych istot morskich posiadających szkielet? Koralowce z rodzaju Leiopathes, jak udowodnili badacze (na podstawie pomiarów – wiadomo bowiem, że istoty te wydłużają się co roku o zaledwie 3,5 mikrometra),mogą żyć nawet ponad 4000 lat!

Istoty te bytują na głębokości 400-500 m i charakteryzują się ogromną różnorodnością gatunkową. Niestety ze względu na m.in. ocieplenie klimatu są również zagrożone wyginięciem. Zdaniem ekologów powinny więc jak najprędzej znaleźć się pod ochroną.

 

Ciekawą istotą jest również połykacz. Jak sama nazwa wskazuje – to stworzenie połyka małe ryby, skorupiaki, głowonogi i plankton w całości! Pozwala mu na to bardzo pojemna jama gębowa, duża szczęka i rozciągliwa gardziel. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju wodna wersja węża boa. Połykacz to gatunek ryby głębinowej, który żyje prawie we wszystkich oceanach.

 

Kolejne niesamowite istoty wodne to ślimaki nagoskrzelne. Występują głównie w przybrzeżnych wodach morskich. Zwykle nie mają muszli. Żywią się drobnymi zwierzętami wodnymi i szczątkami organicznymi. Niezwykle kolorowe i budzące zachwyt – to jedne z najbardziej intrygujących stworzeń na Ziemi! Zmiana barwy jest ich mechanizmem obronnym, dlatego nie potrzebują chować się w skorupie:)

 

 

 

Niektóre organizmy wodne są jednak zdecydowanie mniej pozytywne. Za przykład może posłużyć żyjąca skamielina – mitsukurina. Wyposażony w narządy zmysłowe wyrostek na głowie służy jej do polowań. Mitsukurina płoszy drobne organizmy bytujące na dnie oceanu, a następnie wciąga je do paszczy. To niezwykłe zwierzę żyje na głębokości około 200 metrów.

 

I na koniec, coś z bliskich nam wód. Głębiny zachodniej części Bałtyku zamieszkują proste i malutkie (długość 1 cm) organizmy, które tworzą ogromne (nawet do 4 m!) kolonie. Mowa o osłonicach. Posiadają one organiczną warstwę ochronną, tzw. tunikę. Na świecie występuje 2000–3000 gatunków osłonic. Trzeba przyznać, że wyglądają bardzo ciekawie, a ich kształty i wzory mogłyby posłużyć za inspirację niejednemu artyście. Mają też niezwykłą wartość naukową. Jak twierdzą naukowcy z  Uniwersytetu w Manchester, celuloza z osłonic może oddziaływać na zachowanie komórek mięśni szkieletowych – to dobry sposób na uzyskanie działającej sztucznej tkanki mięśniowej, która może zastąpić uszkodzoną lub chorą tkankę naturalną!

 

About the author

JOIN THE DISCUSSION