Trzeci sezon Otwartej Oczyszczalni za nami

2 soboty, 7 grup wycieczkowych, 131 osób i dużo konkretnych, ciekawych pytań. Dziękujemy za Wasze zainteresowanie. Wizyty w Oczyszczalni Ścieków Gdańsk-Wschód cieszą się rosnącą popularnością 🙂

Tegoroczny sezon akcji Otwarta Oczyszczalnia, którą organizujemy wspólnie z Miastem Gdańsk i Saur Neptun Gdańsk, przewidywał 2 dni wizyt: 26 sierpnia i 16 września. Podczas pierwszego dnia obiekt zwiedziło 66 osób, w kolejnym terminie tylko o jedną osobę mniej. Uczestnicy programu mieli okazje poznać stosowane metody oczyszczania oraz technologie, pozwalające na uzyskanie wysokich wskaźników jakościowych, którymi może szczycić się gdańska oczyszczalnia. Mieli okazję zobaczyć proces oczyszczania ścieków na różnych jego etapach oraz zapoznać się z jego przebiegiem, jak również poznać pracę nowoczesnej instalacji do zagospodarowania osadów ściekowych – produktów ubocznych procesu oczyszczania.

Poznaj nowoczesną Instalację Termicznego Przekształcania Osadów >>>

Z naszych obserwacji wynika, że praca obiektu zrobiła na uczestnikach duże wrażenie i nie zdawali sobie wcześniej sprawy z tego, jak bardzo pracochłonnym procesem jest oczyszczalnie ścieków. W efekcie (ku naszej radości 🙂 ), wizyta stała też okazją do uświadomienia sobie, jak ważne jest codzienne oszczędzanie wody.

W każdej z grup znalazły się osoby, które zadawały sporo konkretnych pytań. Nie zabrakło też ciekawych propozycji – najlepiej zapamiętaliśmy pomysł, by niewykorzystane ciepło z Instalacji Termicznego Przekształcania Osadów spożytkować na… SPA z Jacuzzi, które mogłoby powstać w pobliżu. Fakt, że wizyta w nim byłaby z pewnością miłym zwieńczeniem wycieczki po Oczyszczalni 🙂

Dziękując za tegoroczną edycję, zapraszamy już na kolejny sezon. Przyszłoroczne wycieczki odbędą się prawdopodobnie znów w sierpniu i wrześniu. Oczywiście o konkretach będziemy Was na bieżąco informować. Do zobaczenia!

Pełna gotowość od samego rana

Obowiązkowy wpis na liście

 Omówienie historii obiektu i sposobu odprowadzania oczyszczonych ścieków

Pomieszczenie, w którym prowadzony jest monitoring procesu

Mieliśmy szczęście – pogoda sprzyjała nam przez oba wizytowe dni.

Bioreaktory, oczyszczalnie biologiczne

Osadnik wtórny

ITPO, monitoring procesu

Takie tam przy pompie tłokowej (tej pomarańczowej) … 🙂

 

About the author