Warszawska Stacja Filtrów, czyli Pomnik Historii

Wybieracie się do stolicy podczas przerwy świątecznej? Chcecie zobaczyć coś niesztampowego? Zabytkowa Stacja Filtrów jest do tego idealna! Tajemnicze przestrzenie, zabytkowa architektura i panoramiczne widoki… Wszystko to czeka na Was przy ul. Koszykowej w Warszawie na obszarze aż 30 ha! 

Stacja Filtrów służy Warszawie i jej mieszkańcom od 125 lat. Oprócz tego, że jest Pomnikiem Historii, nieustannie też działa, oczyszczając wodę w stolicy. Inicjatorem utworzenia stacji był prezydent miasta – Sokrates Starynkiewicz. Na wykonawcę projektu budowy wodociągów mianowany został inżynier William Lindley, którego imię do dziś noszą warszawskie filtry.

Jednymi z najciekawszych elementów stacji są ogromne podziemne zbiorniki wody czystej, powstałe na przełomie XIX i XX w. Każdy ze zbiorników ma 80,5 m, czyli wielkość ponad trzech basenów pływackich. Ściany zbiorników są zbudowane z czerwonej cegły, natomiast sklepienie podtrzymują granitowe filary, tworzące tajemniczą i monumentalną przestrzeń. W czasie działania stacji, wnętrza zbiorników są w całości zalane wodą.

Oprócz budynków technicznych i administracyjnych na terenie Stacji Filtrów znajduje się też wieża ciśnień, która niegdyś zapewniała odpowiednie ciśnienie w systemie wodociągowym. Wieża ma wysokość 40 m. Na jej szczyt prowadzą 234 skręcone schody, skąd można podziwiać okoliczną panoramę. Budynek był użytkowany do 1924 r.

Dodatkowymi atrakcjami są zabudowania kotłowni i pompowni pełniące obecnie rolę sal wystawowych i muzealnych. Można tam zobaczyć m.in. fragment drewnianego wodociągu zamkowego z XVII w. W hali filtrów wciąż stoją marmurowe stoły operatorskie sprzed blisko 80 lat, a czas wskazuje zabytkowy zegar z charakterystycznymi lampkami.

Obiekt od wielu lat jest odwiedzany podczas Nocy Muzeów. W każdą sobotę lipca i sierpnia organizowane są także Dni Otwarte. W 2011 r. Stację Filtrów zwiedziło ponad 5 tys. osób.

Warto się tam wybrać nie tylko ze względu na zabytkową architekturę, ale także by zobaczyć, jak wygląda miejsce, gdzie oczyszcza się wodę dla części Warszawy.

About the author

JOIN THE DISCUSSION