Woda? Jest plan

Początek września bywa wyzwaniem dla umysłu. Żeby pozostał skoncentrowany i ostry jak brzytwa, nie zapominaj o nawadnianiu!

Odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn zmęczenia.

W prawidłowo nawodnionym organizmie serce nie musi pracować tak intensywnie, gdy pompuje krew. Woda dotlenia ją i dostarcza istotnych składników wszystkim komórkom ciała. A Ty masz więcej energii – do nauki, pracy, aktywności fizycznej, osiągania celów i spełniania marzeń.

Mózg składa się z wody w 75%.

Jest jednym z organów, które najbardziej jej potrzebują. Nie potrafi jednak przechowywać jej rezerw. Komórki mózgowe potrzebują 2 razy więcej energii od pozostałych komórek w naszym ciele. To właśnie woda jest jej najbardziej efektywnym źródłem. Woda to dla mózgu główne źródło zasilania procesów myślenia i zapamiętywania. Gdy Twój organizm jest nawodniony, myślisz szybciej, koncentrujesz się łatwiej i masz większą kreatywność.

Badanie przeprowadzone w 2012 r. przez Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne wykazało, że studenci popijający podczas egzaminów wodę osiągają lepsze wyniki, niż ci mniej nawodnieni.

Na nowy rok szkolny dla wszystkich uczniów przygotowaliśmy Wodny Plan Lekcji, który będzie przypominał o korzyściach płynących z regularnego nawadniania. Pobierz, wydrukuj (najlepiej na sztywnym papierze) i złóż zgodnie z liniami zagięć 🙂

>>> KLIKNIJ, ABY POBRAĆ WERSJĘ DO DRUKU <<<

Pij po przebudzeniu – na dobry początek dnia: dla lepszej cery, pobudzenia krążenia i przemiany materii, 30 min przed posiłkiem – dla lepszego trawienia, po aktywności fizycznej – dla regeneracji i uzupełnienia płynów straconych podczas wysiłku i przed snem (jednak nie później, niż godzinę) – dla lepszego nocnego wypoczynku oraz zmniejszenia ryzyka zawału lub udaru.

Ile pić?

Indywidualne zapotrzebowanie zależy od wielu czynników, np. sposobu odżywiania, warunków atmosferycznych, aktywności fizycznej, masy ciała, płci, ogólnego stanu zdrowia. Co do zasady, Instytut Żywności i Żywienia zaleca jednak wypijanie co najmniej 1,5 l wody dziennie. Woda zawarta jest również w spożywanych produktach (zwłaszcza owocach i warzywach) oraz potrawach (np. zupach). Uwzględniając wodę pochodzącą zarówno z napojów, jak i z produktów i potraw, jej spożycie powinno wynosić co najmniej 2–2,5 l.

Koncentrację wspomoże także napar z zielonej herbaty oraz (składające się w dużej mierze z wody) zielone warzywa.

Czy istnieje uniwersalny wzór, który pozwoli wyliczyć nasze dobowe zapotrzebowanie na wodę?

Trudno Ci zaprosić wodę do codziennej rutyny?

Spróbuj wspomóc się którąś z aplikacji mobilnych przypominających o regularnym nawadnianiu lub skorzystaj z naszego Planera (możesz też przygotować swój własny). Umieść go w widocznym miejscu (np. nad biurkiem, na lodówce lub przy telewizorze) i codziennie zaznaczaj wypite porcje. Dzięki temu ocenisz, ile wody tak naprawdę wypijasz i jeśli okaże się, że jest jej za mało – zaczniesz monitorować sytuację i wprowadzać zmiany🙂

>>> POBIERZ WODNY PLANER <<<

About the author