DOMOWE EKSPERYMENTY WODNE

Woda to niezwykle wdzięczny temat! Ucząc się o jej chemicznych i fizycznych właściwościach, można naprawdę nieźle się bawić. Dziś zachęcamy do samodzielnego wykonania pięciu ciekawych wodnych eksperymentów. Do dzieła, poczuj się jak naukowiec!

1. BURZA W SZKLANCE WODY
No dobra, nie w szklance tylko w butelce i nie burza, ale tornado. Tym ciekawiej. Potrzebujesz tylko 2 butelek, 2 zakrętek, taśmy dwustronnej, wody i chęci, żeby móc zaobserwować tornado domowego wyrobu! Wygląda bardzo ciekawie, także najlepiej nakręć od razu video (np. w slow motion) albo zrób zdjęcie – fejm na Instagramie gwarantowany!
szczegóły:

2. WARSTWY
Eksperyment w ciekawy sposób pokazuje działanie siły wyporu, o której pisaliśmy niedawno na blogu. Jeśli po smażeniu pączków i faworków z okazji Tłustego Czwartku zostało Ci trochę oleju i spirytusu, z którymi nie masz co zrobić – wspaniale się składa! Wykorzystaj je do przyrządzenia równie atrakcyjnego wizualnie, co nienadającego się do spożycia warstwowego „drinka”.
video-instrukcja:

3. BIAŁE JEST BIAŁE, A NIEBIESKIE JEST… NIEBIESKIE?
Można rzec: sztuczka dla pisarzy, bo z wykorzystaniem atramentu, który – jak się okazuje – zupełnie inaczej zachowuje się w wodzie ciepłej, a inaczej w zimnej. Sprawdź, co się dzieje z barwą tuszu i za pomocą kilku kropel jakiej substancji możesz dokonać kolorystycznej rewolucji:)
więcej:

4. PŁONĄCE CYRTYNY
Eksperyment dla odważnych – wymaga ostrożności. Za pomocą nadmanganianu potasu, cytryny, zapałek, naczyń i oczywiście wody możesz stworzyć nie lada widowisko. Zobacz jak płonąca cytryna unosi się na wodnej fali w butelce.
sprawdź to:

5. ALE JAJA!
Jajko w stanie nieważkości może być ciekawym urozmaiceniem śniadaniowych przygotowań. Pozwól mu na odrobinę ekstrawagancji zanim zrobisz z niego jajecznicę! Oprócz jajka, potrzebujesz tylko wody, soli i odpowiednich naczyń. Ciekawy efekt możliwy jest dzięki różnicy gęstości między wodą posoloną i tą czystą, czyli znów warunki mające wpływ na siłę wyporu 😉
zobacz:

Wiecie już, co robić z wolnym czasem:) Wolne eksperymenty polecają się na leniwe wieczory!

About the author

JOIN THE DISCUSSION