Wodny (a właściwie odwadniający) gadżet na dziś – dehydrator

Dla zdrowia niezwykle ważne jest regularne picie wody. A czy pozbawione jej produkty spożywcze są zdrowe? Dla niektórych wysuszone (za pomocą dehydratora) posiłki to ważny element diety. Czym jest dehydrator i o jakiej diecie mowa? Przeczytajcie.

źródło: rawfoodlife.com

Dehydrator, to – mówiąc najprościej – swego rodzaju suszarka do jedzenia. Można w nim ustawić określoną temperaturę, do której (tracąc jednocześnie wodę) podgrzeją się pokarmy. Właśnie ta możliwość ustawienia temperatury jest kluczowa dla osób będących na dość restrykcyjnej, choć coraz bardziej popularnej, diecie witariańskiej, czyli tzw. surowej (ang. raw food). To sposób odżywiania, który zakłada, że spożywane produkty nie mogą być poddane obróbce termicznej w temperaturze większej niż 42⁰C. Główne założenie witarianizmu (który często eliminuje również produkty odzwierzęce) mówi, że produkty podgrzane lub przetworzone podczas obróbki termicznej tracą większość składników odżywczych i tym samym stają się bezwartościowe. A zatem witarianie nie jedzą np. ciepłych zup, czy tradycyjnych gorących obiadów. Jeśli mają ochotę na coś, co nie jest zimne, jedzą potrawy lekko ciepłe. W ich przygotowaniu pomaga właśnie dehydrator. Pozwala on przygotować witariańską wersję pizzy czy ciastek – poprzez długotrwałe osuszanie w urządzeniu ustawionym na maksymalnie 42⁰C. Przy odrobinie zaangażowania i kreatywności można w ten sposób przygotować bardzo ciekawe i zbliżone do tradycyjnych potrawy.

W dehydratorze można przygotować witariańską wersję kotletów czy ciasteczek
źródło: realfoodswitch.com

Nie oceniamy, czy dieta witariańska jest korzystna czy nie – wybór jest kwestią indywidualną i powinien być poprzedzony konsultacją z lekarzem. Jeśli jednak dbacie o urozmaicenie w jadłospisie i lubicie eksperymentować w kuchni, a ponadto jesteście cierpliwi (przygotowanie potraw w ten sposób wymaga często nawet kilku godzin!) – spróbujcie potraw podgrzanych o tyle, o ile eliminuje się z nich wodę. Cieszcie się smakiem i zachowanymi wartościami odżywczymi produktów. Suszone owoce, warzywne chipsy, oryginalne ciasteczka i zapiekanki – w sieci znajdziecie mnóstwo inspiracji.

Kanapki z chlebem z dehydratora? Czemu nie;)
źródło: raw-food-guide.com

Niestety, profesjonalny dehydrator jest urządzeniem dość drogim – może kosztować nawet ponad tysiąc złotych. Na początek można jednak zaopatrzyć się w jego tańszą wersję lub podobne w działaniu urządzenie, czyli suszarkę do żywności z funkcją regulacji temperatury (koszt kilkuset złotych). Jest również opcja dla osób, które nie chcą wydawać pieniędzy – spróbujcie przygotować potrawy w piekarniku, ustawiając go na minimalną temperaturę i na zmianę uchylając i zamykając jego drzwiczki.

Pizza na spodzie z dehydratora wygląda całkiem apetycznie…;)
źródło: viandraw.pl

Jeśli macie ochotę na kulinarną innowację, podajemy przepis na przyrządzoną w dehydratorze pizzę:
http://viandraw.pl/2014/01/02/raw-surowa-pizza-na-pomidorowym-spodzie/

Co sądzicie o przyrządzaniu potraw przez odwadnianie? Czy Waszym zdaniem to interesujące i zdrowe, a może jednak zbyt czasochłonne i restrykcyjne? My jesteśmy otwarci na różne pomysły, ale przypominamy – jeśli jecie przygotowane w ten sposób potrawy – tym bardziej nie zapomnijcie o piciu wody 🙂

About the author

JOIN THE DISCUSSION