NORDIC WALKING DO ŹRÓDEŁ!

Nie chcesz, nie przekonasz się, nie lubisz, nie masz ochoty, nie czujesz się na siłach, to nie Twój rodzaj aktywności? Jeśli masz takie odczucia związane z bieganiem – nie oznacza to, że Bieg Rodzinny nie jest dla Ciebie:) Dystans 3 km w formule run for fun możesz bowiem pokonać również idąc z kijkami!

ZAPISZ SIĘ NA BIEG RODZINNY>>>

Nordic walking to aktywność wywodząca się z Finlandii. Już w latach 20-tych ubiegłego wieku kijki sprawdzały się jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Dlaczego ten rodzaj ćwiczeń jest taki wyjątkowy?

  • Po pierwsze, przy odpowiedniej technice angażuje aż 90% mięśni całego ciała (dla porównania – w przypadku pływania to 65%).

  • Po drugie – w zależności od intensywności i czasu trwania treningu – pozwala spalić nawet o 20 do 40% więcej kalorii niż zwykły marsz.

  • Po trzecie – kijki odciążają stawy i zwiększają stabilność, pomagając zachować prawidłową posturę, dzięki czemu taką aktywnością może cieszyć się praktycznie każdy – niezależnie od wieku, wagi i kondycji.

  • Po czwarte – choć trening z kijkami jest bardziej efektywny od zwykłego marszu, jest jednocześnie mniej wyczerpujący – dzięki wsparciu kijków możesz iść dłużej.

Spróbujesz?

Nordic walking pozwala złagodzić bóle pleców i barków. W przebiegu niektórych schorzeń czy urazów tego typu aktywność może działać niczym rehabilitacja:) Ponadto, regularne chodzenie z kijkami usprawnia układ oddechowy (znakomicie dotlenia organizm), krwionośny (pobudza krążenie i stymuluje serce w nieagresywny sposób) oraz immunologiczny – jeśli zaczniesz ćwiczyć regularnie, przeziębienia z pewnością będą dopadać Cię rzadziej.

To nie wszystko! Kijki to także korzyści dla psychiki. Trening nie jest wyczerpujący – można więc potraktować go niemal rekreacyjnie. Jednocześnie jednak potrafi zmęczyć wystarczająco, by dać satysfakcję. Chodzenie z kijkami to świetny sposób na połączenie aktywności fizycznej z tą towarzyską, a jeśli potrzebujesz samotności – pozwala też poukładać myśli i przewietrzyć głowę, działając relaksująco i odstresowująco.

Ważne, by uprawiać tę aktywność prawidłowo. Tak, tu również obowiązuje specjalna technika! Trzeba też umieć dobrać odpowiedni sprzęt – kij kijowi nierówny (choć każdy ma dwa końce:P).

Niech nas kije niosą – Wodna Infografika >>>

Czy są wśród nasz osoby uprawiające Nordic walking? A może dopiero przymierzacie się do rozpoczęcia tej aktywności? Koniecznie spróbujcie swoich sił podczas Biegu Rodzinnego:) Zapisy trwają do 22 maja.

wsparcie merytoryczne: wikipedia.pl, chodzezkijami.pl, nordicwalking-unity.pl

About the author