O MATKO – napij się wody!

Jeśli niedługo będziesz mamą lub jesteś nią od niedawna – nawadnianie jest dla Ciebie szczególnie istotne 🙂

Według badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Mamo, pić!” w maju i czerwcu 2017 r. – ponad 50% Polek w ciąży pije za mało wody, a ponad 60% nie jest świadomych, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie w tym czasie. Tymczasem zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia u kobiet zapotrzebowanie na wodę wzrasta zarówno w okresie ciąży (średnio o 300 ml na dobę), jak i karmienia (ok. 700 ml na dobę).

Właściwe nawodnienie kobiety ciężarnej jest warunkiem utrzymania prawidłowej homeostazy jej organizmu oraz ustroju płodu. Ponadto, zbyt mała ilość wody wypijanej w okresie ciąży zwiększa ryzyko zaparć, skurczów i drętwienia łydek lub dłoni, sprzyja obrzękom, infekcjom dróg moczowych i zapaleniu pęcherza.

Woda stanowi podstawę (98-99%) płynu owodniowego, zapewniającego prawidłowy rozwój tkanki płucnej, mięśniowej i układu moczowego oraz stałą temperaturę środowiska i ochronę przed infekcjami czy urazami. Szczególnie wrażliwe na jej niedobór są kształtujące się komórki ośrodkowego układu nerwowego maluszka. Organizm wie, czego w danym momencie potrzebuje – dlatego podczas ciąży dochodzi do zatrzymania w organizmie ok. 5-6 l wody (ok. 75% jest zmagazynowana w przestrzeni pozanaczyniowej, a pozostała część zwiększa objętość krążącej krwi), a w II i III trymestrze obniża się próg odczuwania pragnienia (dodatkowy mechanizm organizmu zabezpieczający przed szczególnie niebezpiecznym odwodnieniem).

Picie odpowiedniej ilości wody dostarcza niezbędnych pierwiastków. Pamiętaj jednak, by unikać wody o wysokiej zawartości sodu (profilaktyka nadciśnienia). Regularne nawadnianie osłabia też uciążliwe podczas ciąży dolegliwości (nudności, wymioty, obrzęki, zaparcia), reguluje ciśnienie krwi i temperaturę ciała, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała i poprawia samopoczucie.

Woda powinna stanowić ok. 80% wszystkich wypijanych płynów. Poza tym dobrze sprawdzą się świeże soki i koktajle czy herbaty ziołowe i owocowe. Unikaj napojów gazowanych, dosładzanych, mocnej herbaty i kawy no i oczywiście alkoholu. Pij regularnie, małymi łykami – zawsze miej wodę pod ręką.

Woda to życie! Organizm kobiety składa się z niej w ok. 60%. Zapłodniona komórka jajowa zawiera ok. 90% wody. W zarodku woda stanowi około 85% jego masy, u 24-tygodniowego płodu aż 89%, a tkanki noworodka zbudowane są z wody w 74%.

Karmisz? Pamiętaj, że woda stanowi ponad 85% zawartości Twojego mleka. Jej picie jest więc niezwykle ważne dla produkcji pokarmu. Dziecko karmione Twoim mlekiem nie wymaga jednak dodatkowego nawadniania 😊

Jak wyliczyć dobowe zapotrzebowanie na wodę? ➡️ http://blizejzrodel.pl/blizej-zdrowia/ile-pic/

Wsparcie merytoryczne: http://www.ptpol.pl/

About the author