Podstawa to dobra biegowa postawa!

Zanim zaczniesz biegać – zadbaj o to, by właściwie ustawić swoje ciało. Dzięki temu ryzyko kontuzji ulegnie zminimalizowaniu, mięśnie i stawy zachowają sprawność, oddech stanie się pełniejszy, a Ty będziesz odczuwać jeszcze większą radość z uprawiania sportu.

Przyczyną różnego rodzaju urazów podczas biegania jest bardzo często właśnie nieprawidłowa postawa. Nie chcesz przeciążać ciała? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. W skrócie: wypnij klatkę piersiową do przodu, ściągnij łopatki, opuść swobodnie barki, zegnij łokcie i nie patrz pod nogi, lecz zawsze przed siebie! 

Pamiętaj, podczas biegania utrzymuj swoje ciało w pozycji wyprostowanej i wyciągniętej do góry, wręcz dumnej! Możesz wyobrazić sobie np., że masz przymocowany do czubka głowy sznurek, który wyciąga Cię ku niebu:) Nie garb się! Proste plecy są niezwykle ważne. Pamiętaj przy tym o ściągniętych łopatkach i opuszczonych w dół, lekko wycofanych barkach. Zdrowy kręgosłup to mocne mięśnie brzucha, więc napnij je lekko, nie tylko podczas biegania – to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za wyprostowaną, prężną sylwetkę. Lekko (w naturalny sposób) zegnij dłonie, a ramiona ugnij w łokciach, najlepiej pod kątem prostym. Gdy biegniesz, nie poruszaj łokciami tylko właśnie ramionami. Obserwuj z uważnością ruchy swojego ciała podczas biegu – ważne, by czuć się komfortowo, ale często w miarę narastającego zmęczenia zapominamy o kontrolowaniu prawidłowej postawy. Zwracaj uwagę także na ilość wykonywanych w biegu kroków. Optymalna ilość to około 180-200 kroków na minutę dla biegu intensywnego lub 160-170 kroków w przypadku wolniejszego treningu. Wykonując kroki, ląduj zawsze na śródstopiu. Staraj się dodatkowo nie podskakiwać i nie wykonywać żadnych zbędnych ruchów – Twoja postawa powinna być bardzo stabilna. Bardzo ważnym jej elementem jest również ułożenie głowy. Pomocnym wskaźnikiem będzie tu zawsze wzrok. Patrz przed siebie, dzięki temu zyskasz pewność, że nie obciążasz karku i głowy (i oczywiście nie wbiegniesz przypadkowo np. na słup:))

Brzmi łatwo, ale by taka postawa weszła w nawyk, trzeba czasem trochę poćwiczyć:) Dzięki zwiększeniu stabilizacji ciała i wzmocnieniu odpowiednich partii mięśniowych, odpowiednia sylwetka stanie się dla Was całkowicie naturalną posturą. Jak to osiągnąć? Z pomocą przyjdzie Wam na pewno artykuł z dedykowanego biegaczom serwisu Runner’s World.

Do biegu, gotowi, postawa… start!:)

About the author

JOIN THE DISCUSSION