ZIMOWE ASY PRZYPRAWOWE

Kurkuma, imbir, pieprz cayenne… co łączy te 3 cudowne przyprawy i dlaczego warto przyrządzić z nich prozdrowotny napój?

Działają przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwbakteryjnie. Wspierają krążenie i trawienie. Pomagają w odchudzaniu. Coraz więcej mówi się o ich właściwościach antynowotworowych. Do tego mają pyszne i oryginalne smaki, za które od lat cenione są w kuchni. Warto wiedzieć, że można dodawać je nie tylko do potraw – świetnie sprawdzą się również w połączeniu z – a jakże – wodą!

Za prozdrowotne właściwości kurkumy odpowiada przede wszystkim zawarta w niej kurkumina – polifenol o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych, w pieprzu kajeńskim jest to kapsaicyna, a w przypadku imbiru – zingiberol (składnik olejka eterycznego, wpływa też na zapach przyprawy), gingerol i zinferon (substancje żywicowe, odpowiedzialne za smak).

Imbir najlepiej spożywać w postaci surowej (choć i sproszkowana dobrze wpłynie na organizm – poleca się ją jednak głównie do wypieków). Kurkuma najczęściej dodawana jest do potraw i napojów w formie sproszkowanej, ale chcąc zwiększyć jej działanie można też zaopatrzyć się w specjalne preparaty zawierające wyciąg z jej korzenia. Pieprz kajeński świetnie sprawdza się w proszku, jednak aby zachować jego właściwości jak najdłużej trzeba pamiętać, by przechowywać go w szczelnie zamkniętym opakowaniu bez dostępu światła.

Poniżej zestawienie informacji o poszczególnych przyprawach oraz przepis na super zdrowy napój. Koniecznie przyrządźcie go sobie w domu: pomoże zwiększyć odporność i oczyścić organizm, a do tego świetnie rozgrzeje w chłodne dni. Można pić go rano na czczo (wtedy zwiększa się działanie detoksykacyjne), ale także popijać w ciągu dnia (np. zamiast herbaty). Najważniejsze, by pić go regularnie.

zimoweasy

 

Skoro jesteśmy przy zdrowych napojach, cofnijmy się trochę w czasie. Dokładnie – do listopada 2016 r. To właśnie wtedy w naszym zeszłorocznym kalendarzu pojawił się przepis na pomarańczowy imbryczek, który świetnie sprawdzi się także w styczniu i lutym no i zawiera jedną z naszych cudownych przypraw – czyli imbir 🙂

12

wsparcie merytoryczne: orangeblog.pl, grubacka.pl, hpba.pl, gosiaboy.com, zdrowyportal.org, amniam.pl, poradnikzdrowie.pl, surojadek.com, stressfree.pl, stylnazdrowie.pl, przyprawowy.pl, abczdrowie.pl

Poprzedni artykuł

BABCIU, DZIADKU, PIJ WODĘ!

Następny artykuł

BURZLIWE ZWIĄZKI CYTRYNY

About the author