Jak zdekodować plastik?

Produkty (zwłaszcza opakowania) z tworzyw sztucznych są w większości oznakowane symbolem strzałek w kształcie trójkąta oraz odpowiednim numerem lub skrótem: to kod służący do identyfikacji rodzaju tworzywa sztucznego. Warto umieć je rozszyfrować, bo są podpowiedzią dotyczącą bezpieczeństwa korzystania z danego tworzywa.

Numery kodu od 1 do 6 oznaczają konkretne jednorodne tworzywo sztuczne, numer 7 służy natomiast do oznaczania wszystkich pozostałych rodzajów tworzyw sztucznych (mieszanek). Stosowanie oznakowania przez producentów jest dobrowolne. System identyfikacji został opracowany w celu ułatwienia segregacji i w konsekwencji – recyklingu.

Podejmij wyzwanie w ramach gdańskich obchodów Światowego Dnia Wody 2020

Prześlij nam zdjęcie znalezionego w domu opakowania z tworzywa sztucznego z widocznym symbolem/skrótem w trójkącie i napisz, co oznacza ten symbol i czy takie tworzywo jest Twoim zdaniem bezpieczne. 100 pierwszych osób, które wyślą nam zgłoszenia za pomocą poniższego formularza, nagrodzimy kompletami 3 wielorazowych bawełnianych woreczków na owoce i warzywa.

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE KONKURSOWE

Jakie tworzywa kryją się za poszczególnymi symbolami?

WAŻNE!

– Unikaj w szczególności opakowań nieoznaczonych oraz z symbolem z 1 (PET), 3 (PVC), 6 (polistyren, PS) i 7 („inne”, czyli tak naprawdę nie wiadomo co).

– Najbezpieczniejsze będą te z symbolem 2 (polietylen dużej gęstości) lub 5 (polipropylen).

– NAJLEPSZE do przechowywania żywności jest jednak szkło i stal nierdzewna.

Czytaj więcej⤵️

PET – ogranicz wnet

About the author