Jak docenić wodę? Światowy Dzień Wody 2021 – obchody i KONKURS

22 marca to Światowy Dzień Wody. Celem obchodów tego święta jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej roli, jaką woda odgrywa w naszym życiu, ale też zagrożeń, jakie niesie ze sobą „kurczenie się” jej zasobów.

TRWA KONKURS Z NAGRODAMI

Weź udział w towarzyszącym kampanii konkursie.

Zasady są proste: od 15 do 28 marca nakręć filmik lub tiktoka, w którym pokażesz, w jaki sposób dbasz o wodę i prześlij go nam w wiadomości prywatnej na Facebooku.

Do wygrania 10 butelek termicznych Contigo i 50 teczek na dokumenty oraz zestawy gadżetów kampanii Gdańsk bez plastiku.

REGULAMIN KONKURSU

 

D/OCEŃ WODĘ

Woda jest dobrem, z którego korzystamy każdego dnia. Niezbędnym nie tylko do picia, ale też do prania, kąpieli, sprzątania, podlewania roślin czy gotowania. To dzięki wodzie cieszymy się orzeźwieniem po treningu, relaksem po wzięciu ciepłego prysznica czy bujnie kwitnącym ogrodem. To ona poi nas i karmi, pomagając w przygotowaniu posiłków, zapewnia czystość naszego domu i pozwala nam samym zadbać o higienę. Towarzyszy nam nieustannie, ale czy faktycznie doceniamy jej obecność? Czy codzienne odkręcanie kranu jest tylko „oczywistą oczywistością”, a może jednak należy rozpatrywać je w kategorii szczęścia, a nawet przywileju?

Uważamy, że warto odwdzięczyć się wodzie za to, że możemy z niej korzystać. Dlatego w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody chcemy zainspirować Was do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu tym cennym zasobem.

DOCEŃ ją za to, że codziennie Cię wpiera i OCEŃ, czy odwzajemniasz to wsparcie swoim stylem życia .

Tegoroczna kampania ma skłonić do refleksji. Czy nie marnujesz wody? Nie zanieczyszczasz jej szkodliwą chemią? Nie zaśmiecasz odpadami z tworzyw sztucznych? Nie zapychasz kanalizacji sanitarnej, wrzucając do niej śmieci?

Chcemy, żeby zainspirowała też do zmiany nawyków. Wśród tych dobrych warto wymienić choćby picie kranówki, korzystanie z miejskich zdrojów, stosowanie mądrych gadżetów (np. perlatora), pozwalających zmniejszyć domowe zużycie, codzienne świadome korzystanie z wodnych zasobów i edukowanie w tej kwestii najmłodszych. Bo każdy dzień powinien być dniem wody – zwłaszcza teraz, w dobie zmian klimatycznych.

14 DNI Z WODĄ

Wykorzystując wiedzę uzyskaną podczas wielu realizowanych przez nas działań, przez 7 dni będziemy mówić o zachowaniach, które szkodzą wodzie, a przez kolejny tydzień opowiemy o dobrych praktykach i o ciekawych właściwościach wody, które będziecie mogli odkryć w swoich domach za pomocą prostych doświadczeń. Bo wierzymy w siłę nauki przez zabawę 😊

Kampanię wspiera ambasadorka „Miasta na detoksie” Katarzyna Bosacka – znana dziennikarka i pisarka, promująca zdrowy i ekologiczny styl życia. W dniu Światowego Dnia Wody to Ona nagra dla Was specjalny film!

HYDROMISJA NA TIKTOKU

Z okazji Światowego Dnia Wody wchodzimy na TikToka! Śledźcie profil HYDROMISJI (to nazwa naszego programu edukacji ekologicznej). Od 15 do 28 marca codziennie będziemy publikować nowy filmik, który będzie nie tylko dawką wodnej wiedzy, ale też (mamy nadzieję😉) polepszaczem nastroju 😉.

>>> HYDROMISJA na TikToku <<<

Nie masz konta na TikToku? Nie ma sprawy. Śledź nasz profil na Twoim ulubionym portalu społecznościowym. Jesteśmy dla Ciebie również na Facebooku i Instagramie.

MIKROPLASTIK TO PROBLEM. PLAKATY W PRZESTRZENI MIASTA

Dodatkowym elementem gdańskich obchodów Światowego Dnia Wody 2021 jest kampania społeczna dotycząca mikroplastiku – problemu środowiskowego i zdrowotnego, którym zajmujemy się także w ramach międzynarodowego projektu badawczego FanpLESStic-sea.

Na gdańskich citylightach pojawią się stworzone przez uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych plakaty, które zwyciężyły w zeszłorocznej edycji organizowanego przez nas konkursu „Dlaczego sieci nie lubią śmieci”. Jego celem jest edukacja ekologiczna w zakresie konsekwencji dla środowiska, jakie może wywołać pozostawianie śmieci w nieprzeznaczonych do tego miejscach lub wprowadzanie odpadów i chemikaliów do sieci kanalizacji sanitarnej.

W 2020 roku zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej – plakatu w formacie A3 z przesłaniem nt. szkodliwości mikroplastiku bądź sposobów jego eliminacji na podstawie dostarczonego przez nas materiału merytorycznego. To mógł być np. mem, kolaż tekstowy, kolaż zdjęciowy, praca na bazie wycinków z gazet lub inna praca plastyczna wykonana dowolną techniką – także za pomocą programu graficznego. W konkursie wzięło udział 79 uczniów z 11 szkół.
Więcej o konkursie (klik)

About the author