PRACA WRE?

Tytułowe określenie może mieć różne znaczenia. Dziś skupimy się na tym dosłownym:) Wszak 21 marca przy kinie Krewetka wodując lato rozpoczęliśmy sezon upałów. Jak się do niego przygotować w pracy?

Większość z nas uwielbia wygrzewać się w ciepłym słońcu. Jednak mocny i długotrwały upał potrafi nieźle dać w kość. Zwłaszcza jeśli podczas jego trwania nie można rozkoszować się relaksem na plaży (popijając wodę z palemką), ale trzeba skupić się na pracy. Pamiętasz hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody – „Water and Jobs”? Zwracało uwagę na zależności między dostępem do wody, a rozwojem gospodarki. Podchodząc jednak do tematu nieco bardziej przyziemnie….

Jak wykonywać swój „Job” gdy upał wysysa z nas cały „Water”?
Ludzki organizm szczególnie źle znosi wahania temperatury. Gdy przez parę dni doświadczasz upałów, później nagle przychodzi ochłodzenie, a po kilku dobach znów robi się gorąco – tracisz siły i entuzjazm do czegokolwiek, a do pracy w szczególności. Skok temperatury idzie w parze ze skokiem nastroju. Mało tego – dla niektórych (zwłaszcza osób starszych) takie warunki mogą być szczególnie niebezpieczne.

Optymalna dla naszego ciała temperatura to ta mieszcząca się w przedziale 18-20°C. Im cieplej, tym trudniej się skoncentrować, np. na wykonywaniu codziennych zawodowych obowiązków. Szczególnie ważne jest wtedy zapewnienie odpowiedniej ilości płynów – wraz z temperaturą rośnie bowiem zapotrzebowanie organizmu na wodę.

UPAŁ W PRACY A PRAWO
Przepisy BHP określają, że jeśli temperatura przekracza 25°C (dla pracy wykonywanej na powietrzu) oraz 28°C (praca w pomieszczeniu) – trzeba uruchomić tzw. procedury ochronne, gdyż warunki stają się „szczególnie uciążliwe”. W czasie upałów pracodawca musi zapewnić nie tylko wodę, ale także zimne napoje zawierające odpowiednie sole mineralne i witaminy. Co ważne, powinien to być STAŁY dostęp. Jednak woda potrzebna jest nie tylko do picia. Jeśli pracownicy wykonują prace na otwartej przestrzeni, pracodawca musi dostarczyć ją także do celów higienicznych (zgodnie z przepisami – co najmniej 90 litrów wody dziennie). Co może niektórych zaskoczyć, w przypadku upałów pracodawca nie ma obowiązku używania klimatyzacji w biurach. Przepisy wskazują jedynie na konieczność właściwej wentylacji oraz ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. za pomocą zasłon lub rolet. Warto wiedzieć, że przepisy gwarantują pracownikowi możliwość wstrzymania się od wykonywania pracy (zwłaszcza niebezpiecznej) jeśli uzna, że jego kondycja psychofizyczna nie jest odpowiednia do wykonywania tej pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

WODNE POTRZEBY ZALEŻNE OD BRANŻY
W 60-70% składasz się z wody, która jest Ci niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Poranna szklanka wody (najlepiej z cytryną) pozwala organizmowi na dobre się rozbudzić i poczuć energię do działania, wspiera też usuwanie toksyn. W ciągu dnia dzięki optymalnemu nawodnieniu możesz dobrze się czuć i wywiązywać ze swoich obowiązków. Picie wody to ważny aspekt codzienności każdego z nas. Ale czy wiesz, że są zawody, które wymagają tego w szczególności?

SPORTOWCY I PRACOWNICY FIZYCZNI. Woda zawiera składniki mineralne. Potas i magnez wpływają na pracę mięśni, które są szczególnie ważne podczas wysiłku. Dlatego sportowcy oraz wszyscy, którzy pracują siłą swoich mięśni, muszą nawadniać się bardziej, niż inni. Jeśli ćwiczysz intensywnie – potrzebujesz nawet 1 litra wody więcej na godzinę.

KREATYWNI I ODPOWIEDZIALNI. Mózg składa się z wody w aż 80%! Znasz powiedzenie „robić komuś wodę z mózgu”? Paradoksalnie jednak, to właśnie woda wpływa na jego prawidłową pracę. Zwiększa koncentrację, poprawia pamięć i zdolność uczenia się oraz zapamiętywania. Dlatego jest tak ważna dla wszystkich, którzy muszą w pracy główkować, ale także dla tych, których obowiązki są stresujące i wymagają dużej odpowiedzialności. Jesteś naukowcem, wynalazcą, artystą, lekarzem, menadżerem albo prawnikiem? Nawadniaj się! Zadbaj też, by podczas każdego służbowego spotkania na stole był dzbanek z zimną wodą.

PIĘKNI. Pracujesz w zawodzie, w którym ważna jest dobra prezencja? Pamiętaj, że woda to również uroda! Gładka i błyszcząca skóra, promienna twarz, lśniące włosy, nienaganna sylwetka… Dlatego osoby pracujące w branży modowej, mediach czy na stanowiskach publicznych powinny przykładać szczególną wagę do nawadniania organizmu.

Niezależnie od tego, w jakiej branży pracujesz – WODA i PRACA to duet doskonały!:) W letnie dni dopełnić go może już tylko… ZAMGŁAWIACZ, który być może pojawi się blisko Twojego miejsca pracy? Sprawdź, jakie są możliwe lokalizacje i oddaj swój głos na którąś z nich. Kto wie, może już niedługo pracownicze przerwy umili Ci wodne orzeźwienie…?:)

About the author