WSZYSTKO, CO CHCIELIŚCIE WIEDZIEĆ O ZAMGŁAWIACZU

Dziś ostatni dzień głosowania. Pamiętajcie więc, by wejść na naszą stronę i oddać jeszcze kilka głosów na swoje ulubione zamgławiaczowe lokalizacje:) A już teraz dowiedzcie się więcej o tym wodnym urządzeniu.

Funkcjonalny, piękny i EKOLOGICZNY
ZAMGŁAWIACZ nie tylko orzeźwia wodną mgiełką w letnie dni, nie mocząc jednocześnie ubrań. Ubarwia też krajobraz, bo jego ciekawa forma architektoniczna znakomicie komponuje się w przestrzeni miejskiej. Ponadto dodaje życiu koloru! Po zmroku staje się atrakcją wizualną, tworząc ciekawe dla oka podświetlane obłoki wodnej mgły. Wszystko dzięki zaawansowanej technologii wykorzystującej energię słoneczną.

Jak to działa? Obłoki wodnej mgły podświetlane są za pomocą światła RGB (jeden z modeli przestrzeni barw, którego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red, G – green i B – blue, z których się składa). Rozwiązanie oparte jest o diody LED, zasilane z własnego źródła energii, ładowanego w ciągu dnia z wbudowanego w górny moduł każdego pojedynczego elementu panela fotowoltaicznego, który pozwala na przemianę energii słońca w energię elektryczną. Elementy podświetlenia mgły są zsynchronizowane z uruchomianiem dysz zamgławiających. Dzięki temu wydobywająca się z urządzenia mgła wodna daje kolorową poświatę. Zastosowane ogniwo fotowoltaiczne, połączone z akumulatorem żelowym, pozwala na ok. 10 godzin pracy instalacji podświetlającej ZAMGŁAWIACZ, bez potrzeby dodatkowego źródła zasilania. Ogniwo to wynik poszukiwania przez nas rozwiązań wykorzystujących energię odnawialną, co nadaje całemu projektowi wymiaru ekologicznego.

Zamgławiacz, czyli… Wodna Infografika!

CIEKAWOSTKI
• Każda z 6 dysz ZAMGŁAWIACZA (po 3 dysze w każdym z 2 modułów) w ciągu 1 minuty przekształca w mgłę ok. 400 cm3 wody, co łącznie daje aż 2400 cm3. A zatem, hipotetycznie rzecz biorąc, gdyby ktoś z Was postanowił nawodnić się mgiełką, by zaspokoić zapotrzebowanie na poziomie 2 litrów dziennie, wystarczyłoby stać przy zamgławiaczy przez 50 sekund.

• Zamgławiacz waży 435 kg, czyli w porównaniu do średniej masy słonia afrykańskiego jest około 10 razy lżejszy:)

• Do produkcji urządzenia użyto 6 kg odpornego na warunki atmosferyczne egzotycznego drewna Iroko. Występuje ono w krajach leżących nad Zatoką Gwinejską, w Kamerunie, Nigerii, Ugandzie, a także w Etiopii i Mozambiku oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Znane również jako Kambala, Abang, Odum, Intule, Rokko czy Moreira, to drzewo wiecznie zielone, które charakteryzują proste i regularne pnie. Osiąga wysokość do 50 m, z czego pozbawiony gałęzi pień o średnicy 1,5-2 m może zajmować nawet połowę wysokości całego drzewa. Iroko jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz insekty. Dzięki temu wykorzystuje się je do wykonywania elewacji i w wystroju wnętrz, ale także części konstrukcji pojazdów i statków. To drewno odporne jest także na substancje chemiczne, dlatego świetnie sprawdza się jako materiał do wykonywania stołów laboratoryjnych. Charakterystyczną cechą Iroko jest ciemnienie pod wpływem światła – dlatego nazywa się je „drewnianym kameleonem”.

Ubarwia krajobraz, przynosi orzeźwienie, jest ekologiczny, a także po części egzotyczny. Któż by nie chciał ZAMGŁAWIACZA w swojej dzielnicy? No właśnie. Dlatego głosujcie, póki jeszcze możecie – czyli do 17 kwietnia do godziny 23:59 i pomóżcie zdecydować, gdzie tego lata ma pojawić się wodna mgiełka:)

Projekt Zamgławiacz to kontynuacja zeszłorocznego planu zagospodarowania przestrzeni publicznej o urządzenia dające ochłodę w upalne dni i cieszące oko ciekawą formą architektoniczną. Jest realizowany przez Gdańską Infrastrukturę Wodociagowo-Kanalizacyjną- spółkę miejską, która dba o jakość gdańskiej wody i bezpieczeństwo odprowadzenia ścieków.

About the author