KALOSZE POPROSZĘ!

Jak osłodzić sobie myśli o nadchodzącej jesieni? Być może otuchy doda Wam fakt, że właśnie nadchodzi sezon na kalosze, które z elementu garderoby mającego zastosowanie wyłącznie praktyczne stały się już modowym MUST HAVE:) Poznajcie historię tych „antywodnych” butów.

Pierwsze kalosze to „sprawka” Indian z Ameryki Południowej, którzy w soku roślinnym (prawdopodobnie kauczukowca) moczyli buty wykonane z tkaniny. Po zastygnięciu stawały się one dzięki temu bardziej szczelne. Niestety – nie na długo. Impregnat po krótkim czasie wykruszał się z materiału, a pod wpływem wysokich temperatur przyklejał się do stopy.

W XIV w. we Francji używano butów ochronnych, tzw. galoches, składających się z drewnianej podeszwy z przytwierdzaną do niej skórzaną częścią, do której wsuwało się nogę. To właśnie od nich swoją nazwę wzięły kalosze.

Choć w języku angielskim przyjęło się na nie mówić po prostu rainboots, to jednak wpisując polskie słowo w Google Translate ku naszemu zdumieniu wyskakuje tłumaczenie Wellingtones. Dlaczego? Wiąże się to z historią pewnego zlecenia. Otóż w 1808 r. ówczesny książę Wellington poprosił swojego szewca o przerobienie butów tak, by nadawały się zarówno do końskiej jazdy, jak również marszu i wizyt oficjalnych. W ten sposób powstały tzw. wellingtony, wzorowane na butach z cielęcej skóry z wysoką cholewką i niskim obcasem, które nosili mieszkańcy Hesji. Nie były wodoodporne, więc do dzisiejszych kaloszy im daleko. Mimo to nazwa przyjęła się na tyle, że funkcjonuje do dziś.

Przełomowa w kaloszowym rozwoju okazała się połowa XIX wieku. W 1844 r. Charles Goodyear uzyskał patent na gumę wulkanizowaną (czyli zmieszaną z siarką, a następnie podgrzaną), którą w wysokiej temperaturze można było łączyć. Rozwiązanie w zakresie produkcji obuwia wykupił od niego niejaki Hiram Hutchinson, który w 1853 r. otworzył we Francji firmę À l’Aigle (dziś nazywa się ona po prostu Aigle lub Eagle). Firma działa prężnie do dziś. Poszerzyła swój asortyment o płaszcze przeciwdeszczowe, buty sportowe i różnorodne akcesoria jeździeckie.

Czasem „kaloszowej prosperity” był okres przed I wojna światową i w jej trakcie. Potrzebne były wtedy buty, które mogły wytrzymać długotrwałe przebywanie w okopach i kalosze świetnie się do tego nadawały.

Typowe wodoodporne kalosze przeciwko deszczowi, wiatrowi, zimnu i wilgoci z ciepłą podeszwą stworzyła w latach 80-tych firma Gore-Tex (twórca pierwszej oddychającej, wodoszczelnej i wiatroszczelnej tkaniny).

KALOSZOWE CIEKAWOSTKI:

  • Najpopularniejsze kalosze na świecie to Green Hunter, które pojawiły się na rynku w 1955 r. Wszystkie kalosze produkowane wcześniej były czarne – dlatego zielona barwa dodała temu modelowi oryginalności.
  • Istnieją też kalosze dla zwierząt, np. dla koni.
  • Hans Christian Andersen uczynił kalosze bohaterami baśni napisanej w 1838 r. – „Kalosze szczęścia” (polecamy przeczytać!).
  • W Wielkiej Brytanii jedną z konkurencji sportowych jest tzw. Wellsie waging, która polega na rzucaniu kaloszem na odległość.
  • Ze względu na niską cenę, gumowe kalosze za czasów Nikity Chruszczowa były symbolem walki z kapitalizmem.
  • Skąd jesteś? Powiedzą to Twoje kalosze! Podobno zielone kojarzą się z Wielką Brytanią, czarne z czerwoną lub zieloną podeszwą z Kanadą, a żółte ze Stanami Zjednoczonymi.
  • Obecnie kalosze stały się bardzo modne. Hitem są modele pachnące gumą do żucia lub landrynkami, zaprojektowane przez Vivienne Westwood.

wsparcie merytoryczne: wyborcza.pl, buty-ok.pl, radiogdansk.pl, merg.pl

Poprzedni artykuł

WODNE GRY NA DESZCZOWE DNI

About the author