Nie daj się zimie!

Zbliża się kalendarzowa zima, a pierwsze mrozy i śniegi już za nami. W tym okresie marzną ludzie, zwierzęta, ale też… zamarzają rury wodociągowe i wodomierze. Warto pamiętać o kilku podstawowych czynnościach, które mogą nas ustrzec przed zimowymi awariami i brakiem wody.

Ślisko na chodniku, na dworze silny mróz, śnieg i nagle okazuje się, że na dodatek pękła rura i nie ma wody… Zalegająca ciecz pod wpływem ujemnej temperatury zamieniła się w lód, zwiększyła swoją objętość i rozsadziła rurę. Znacie takie historie?

Jednak scenariusz nie musi być tak straszny. Aby odpowiednio przygotować się do srogiej zimy musimy zabezpieczyć rury. Najprostszym sposobem jest ich ocieplenie. Zamarzanie wody następuje w przypadku, gdy rury wodociągowe są położone zbyt płytko, albo są niewystarczająco przykryte w pomieszczeniach bez ogrzewania. Możemy je zaizolować otuliną – materiałem wykonanym z kauczuku lub wełną mineralną, które są dostępne w każdym sklepie z artykułami budowlanymi.

Elementem przygotowań do zimy powinno być także zabezpieczenie wodomierza. Jeżeli pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie nie jest ogrzewane musimy je zaizolować. Warto uszczelnić okna i drzwi, aby uniemożliwić przenikanie mroźnego powietrza. Sam wodomierz również powinien być zaizolowany materiałami, które zatrzymują ciepło. Jednak zabezpieczając go, trzeba pamiętać, że okienko ze wskazaniami powinno być odsłonięte. To najważniejsze wskazówki, które mogą nas uchronić przed przykrymi niespodziankami związanymi z brakiem wody podczas mrozów.

Poniżej przedstawiamy pełną listę zabezpieczeń, o których powinniśmy pamiętać.

Zastanówcie się, czy zdążyliście już:

  • zabezpieczyć pomieszczenie, w którym znajduje się wodomierz, przed działaniem mrozu poprzez uszczelnienie drzwi i okien (pamiętajmy, że temperatura w pomieszczeniu z zestawem wodomierzowym nie powinna być niższa niż +4 stopnie C)
  • wyczyścić studzienki wodomierzowe, usunąć z nich wodę, sprawdzić czy ich pokrywy nie są uszkodzone,
  • zabezpieczyć wodomierz izolacją cieplną (pianka, tkanina, styropian), pozostawiając możliwość jej zdjęcia w celu dokonania odczytu licznika,
  • ocieplić przewody wodociągowe przechodzące przez pomieszczenia nieocieplane,
  • zabezpieczyć elementy instalacji wodociągowej wykorzystywane jedynie w okresie letnim (np. do podlewania ogrodu) poprzez zamknięcie zaworów oraz ich odwodnienie.

To ostatni dzwonek na zabezpieczenie się przed srogim mrozem!

Następny artykuł

Nasze życzenia

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.